Nadleśnictwo Sieraków – w krainie 100 jezior
Planując wypoczynek nad pięknymi jeziorami często myślimy o Mazurach. Jednak krainę jezior i lasów znajdziemy znacznie bliżej, w Nadleśnictwie Sieraków, na skraju Puszczy Noteckiej. Mieszkańcy nazywają to miejsce „krainą 100 jezior”, turystyczną krainą.
Sprawcą tak pięknego krajobrazu jest lodowiec, który wyrzeźbił i skrył w sierakowskich lasach ich najpiękniejszą perłę - jeziora. Tylko na samym terenie nadleśnictwa jest ich 25. Największe to Jezioro Chrzypskie (304 ha) zaś najgłębsze - Jezioro Śremskie (45 m), stanowiące jedyną kryptodepresję w Wielkopolsce (jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza).
Jeziora to nie jedyny atut tego miejsca. Przez środkową część nadleśnictwa przepływa Warta. Meandrując malowniczą doliną dzieli polodowcowy krajobraz na pół. W północnej części rozciąga się suchy obszar zwartego kompleksu lasów sosnowych Puszczy Noteckiej z licznymi wzgórzami morenowymi i śródlądowymi wydmami. Natomiast część południowa to porośnięty lasami liściastymi i mieszanymi teren pojezierza - bardziej urozmaicony, pagórkowaty, poprzeplatany rynnami jeziornymi, łąkami i polami. Wybierając się do Puszczy warto popracować nad kondycją, gdyż jest to największy w Polsce obszar wydm śródlądowych. Często przyjdzie nam się wspinać na 30 metrowe wzniesienia, z kulminacyjnym punktem aż do 98 m n.p.m.
Wspaniały krajobraz Puszczy Noteckiej, przypominający z lotu ptaka zielony pofałdowany dywan, możemy podziwiać z udostępnionej przez nadleśnictwo 32 metrowej wieży widokowej, położonej na terenie Leśnictwa Lichwin. Wieża pełni funkcję dostrzegalni przeciwpożarowej. Taras widokowy dla turystów znajduje się 27 metrów nad ziemią.
Tereny Sierakowskiego Parku Krajobrazowego są łakomym kąskiem dla turystyki zarówno na weekendowy wypad za miasto jak i urlop. Nadają się zarówno dla czynnego wypoczynku, korzystając ze szlaków pieszych i rowerowych, jak i spędzenia wolnego czasu relaksując się nad jeziorami. Przez Miasto, Gminę Sieraków i tereny nadleśnictwa przebiegają znakowane piesze szlaki turystyczne o łącznej długości 147 km (12 szlaków pieszych). Nie mniej jest szlaków rowerowych, mamy do wyboru 6 tras, z czego dwie to odcinki tras szlaków europejskich.
Przyrodniczą wędrówkę warto zacząć od Sierakowa. W kierunku północnym pokieruje nas żółty szlak. Urokliwa trasa prowadzi doliną Warty, by potem odbić w głąb Puszczy meandrując między jeziorami Mnich, Kłosowskim oraz Lichwińskim. Rezerwat Mszar nad Jeziorem Mnich to pierwszy z 3 rezerwatów położonych na tej malowniczej trasie. Chroni niezwykle ciekawy obszar torfowiskowy ze zbiorowiskami roślin bagiennych. Ciekawostką jest, że naliczono na tym małym obszarze 178 gatunków roślin, w tym aż 30 gatunków mchów! Podążając równoległym szlakiem czarnym zobaczymy jedno z najładniejszych jezior w Puszczy - Jezioro Kłosowskie z Rezerwatem „Czaple Wyspy”. By podziwiać przyrodę rezerwatu należy koniecznie przed wyjściem z domu uzbroić się w lornetkę. „Czaple Wyspy” to dwie wyspy porośnięte starym lasem sosnowo-bukowym o łącznej powierzchni 8 ha. Rezerwat powołano z myślą o zachowaniu obszaru gniazdowania chronionych gatunków ptaków. Spotkamy tu kanie czarną i rudą, kormorany, a jeśli dopisze nam szczęcie będziemy świadkami akrobatycznych lotów polującego rybołowa.
Wykorzystując niezwykłe walory krajoznawcze sierakowskie lasy są coroczną areną zmagań dla amatorów biegania. Cross Sierakowski dedykowany jest dla zawodników, którzy biegają na krótszych dystansach. Bieg główny na dystansie 15 km przebiega przez malownicze tereny Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Odrobina piaszczystego podłoża, leśne ścieżki, kostka brukowa i ekstremalne podbiegi z ciekawymi widokami to niełatwe zadanie. Z kolei wrzesień to czas maratonu i półmaratonu Puszczy Noteckiej. Podczas biegu na dystansie 42 km (dwie pętle po 21 km) uczestnicy prócz zmagań sportowych podziwiają najpiękniejsze tereny Puszczy, uroki pobliskich jezior rynnowych, labirynt dolin i pagórków wydm śródlądowych czy zróżnicowanych lasów Nadleśnictwa Sieraków. Z tras warto korzystać cały rok, nie tylko przygotowując się do tych wydarzeń, ale przede wszystkim dbając o naszą kondycje.
Mniej aktywnych turystów zadowolą inne skarby sierakowskich lasów - grzyby i jagody. Co roku teren Puszczy Noteckiej jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Wielkopolsce miejsc na leśne zbiory. Można zatrzymać się m.in. w Ośrodkach wczasowych nad jeziorami Jaroszewskim, Lutomskim i Chrzypskim. Wybierając się na grzyby pamiętajmy także o mapkach z miejscami postoju. Nadleśnictwo dysponuje 7 parkingami leśnymi, na których możemy zostawić nasz środek lokomocji. Latem do dyspozycji turystów pozostają również 4 pola biwakowe, zlokalizowane nad jeziorami. Specjalną mapkę grzybową, z zaznaczonymi m.in parkingami leśnymi i miejscami postoju załączamy na końcu tego artykułu w materiałach do pobrania.
Czy wiesz, że:
- piękno Puszczy Noteckiej doceniła również Komisja Europejska, która zatwierdziła, zgłoszony przez Polskę obszar do Programu Natura 2000, czyli Europejskiej Sieci Ekologicznej. Celem stworzenia takiej sieci jest zachowanie siedlisk przyrodniczych i gatunków, które zostały uznane za „ważne dla Europy”. Obszar „Puszcza Notecka” wyznaczono jako ostoje dla zagrożonych gatunków ptaków. Bytuje tu m.in. największa populacja w regionie bielika, puchacza czy kani rudej. Do Puszczy powróciły również wilki. Dodatkowo na terenie Nadleśnictwa Sieraków Naturą 2000 objęto jezioro Kubek, w celu zachowania siedlisk lasów bagienno-łęgowych oraz związanych z nimi gatunków roślin;
- Nadleśnictwo Sieraków jest jednym z 8 nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Notecka". To największy spośród 25 takich obszarów powołanych na terenie naszego kraju. Ustanowiony w 2004 roku LKP jest obszarem transgranicznym, w skład którego wchodzą nadleśnictwa 3 regionalnych dyrekcji, w Poznaniu, Szczecinie i Pile. Po stronie poznańskiej reprezentuje je oprócz Sierakowa Nadleśnictwo Oborniki;
- Puszcza Notecka jest miejscem wyjątkowym w skali kraju. W latach międzywojennych, 1922 - 1924, masowy pojaw motyla, strzygoni choinówki zniszczył blisko 80% drzewostanów. Dzięki wysiłkom leśników od tamtej pory Puszcza jest przebudowywana, stanowiąc obecnie jeden z największych i najbardziej zwartych kompleksów leśnych w kraju o powierzchni wynoszącej blisko 137 tys. ha. Jedyne ocalałe, po klęsce z lat 20-tych, resztki pierwotnego lasu zostały objęte ochroną w rezerwacie leśnym „Cegliniec”. Spoglądając u brzegu Jeziora Mnich na 130 letnie drzewa możemy wsłuchać się w szum historii ostatnich świadków dawnej Puszczy.