Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W koronach pradawnych dębów

Szukasz miejsca na aktywny wypoczynek, chcesz poznać las i jego mieszkańców oraz dowiedzieć się na czym polega praca leśnika? Zachęcamy do podróży po obiektach edukacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W tej odsłonie - ścieżki edukacyjne Nadleśnictwa Babki

Na spacer, biwak czy ryby, tereny turystyczno-rekreacyjne wokół Jeziora Łękno (Nadleśnictwo Babki) to niewątpliwie atrakcja dla mieszkańców Poznania. Nadleśnictwo oferuje trzy domki fińskie, usytuowane przy linii brzegowej jeziora, sąsiadujące ze ścieżką edukacyjną oraz infrastrukturą turystyczną – wigwamem ze stołami i ławkami na ok. 80 osób, miejscem na ognisko i zapleczem sanitarnym. Ze względu na umiejscowienie oraz zakres tematyczny jest to jeden z dwóch najważniejszych obiektów edukacyjnych w Nadleśnictwie.

Ścieżka edukacyjna wokół Jeziora Łękno, o długości 3,6 km zawiera siedem przystanków tematycznych, poruszających zagadnienia dotyczące biologii lasu, gospodarki leśnej oraz ochrony przyrody i środowiska. Również na niej odbywają się corocznie zawody sportowe, w tym najważniejsze, biegi na orientację pod czujnym okiem ekspertów i mistrzów Polski. To miejsce wyjątkowo atrakcyjne również ze względów komunikacyjnych. Dojazd do ścieżki zapewnia autobus komunikacji Gminy Kórnik lub autokar do Zaniemyśla. Stamtąd pozostaje przejść zaledwie kilometr.

Rogalińskie dęby

Jedną z największych atrakcji turystycznych na terenie Nadleśnictwa jest Rogalin z największym w Europie skupiskiem kilkusetletnich dębów rogalińskich wraz z zamieszkującymi je chronionymi owadami: koziorogiem dęboszem i pachnicą dębową. Uwagę zwracają malownicze nadwarciańskie łęgi i starorzecza. Łęgi rogalińskie stanowią natchnienie dla artystów i poetów. Dostarczają bogatych wrażeń estetycznych każdemu kto odwiedza to miejsce. Urokliwe rogalińskie plenery posłużyły również jako kadry w filmach Stara baśń czy Ogniem i mieczem. Słynne dęby „Lech", „Czech" i „Rus", będące chlubą parku przypałacowego w Rogalinie, mają już swoich następców w znacznie lepszej kondycji w Kotowie, w pobliżu Dąbrowy nad Wartą, pomiędzy Zaniemyślem a Śremem. To jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Nadleśnictwa należący do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Łęgi Mechlińskie. Występują tu liczne starorzecza, zalewane łąki, bagna i mokradła, z bogactwem gatunków wodno-błotnych.

Więcej informacji o obiektach turystycznych i edukacyjnych znajdziesz na stronie Nadleśnictwa Babki. W ofercie edukacyjnej umieściliśmy również informacje o cyklicznych wydarzeniach edukacyjnych i sportowych. Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy do wypoczynku w tym malowniczym miejscu, korzystając z pola biwakowego Nadleśnictwa Babki „Kotowo", położonego tuż przy Warcie, w sąsiedztwie okazałych dębów, u zbiegu pieszego szlaku turystycznego, trasy rowerowej – tzw. pętli śremskiej – oraz trasy konnej ze szlakiem żeglugi rzecznej na Warcie. Dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania z rejsów statkiem po Warcie na trasie Kotowo – Śrem. Pole biwakowe, o powierzchni 0,60 ha wyposażone jest w stoły, ławki i toalety. Znajduje się tu czynna studnia artezyjska a ognisko można rozpalić w specjalnie do tego celu wyznaczonym i przygotowanym miejscu.

W Krainie Modrej Przygody

Wszystkie grupy przedszkolne, szkolne jak i rodziców z dziećmi zapraszamy do „Krainy Modrej Przygody" Nadleśnictwa Babki. Ścieżka o długości 2 km z izbą edukacji leśnej położona jest na obszarze szkółki leśnej w miejscowości Odrzykożuch, koło Tuczna. Każdy z punktów ukazuje związek edukacji leśnej z odmiennym przedmiotem szkolnym: historią, geografią, językiem polskim, muzyką. Atrakcją jest dwupoziomowe jezioro Modre, które można podziwiać z pomostu widokowego. Ścieżka ma charakter interaktywny. Uczestnicy mogą zapoznać się z tematyką przez doświadczenie a elementy wyposażenia umożliwiają poznanie wielozmysłowe. Można też oglądać wystawę gniazd naturalnych, m. in. bielika i bociana czarnego. Izba leśna wyposażona jest w sprzęt multimedialny oraz liczne pomoce dydaktyczne. Obiekt wyposażono w parking, toalety, miejsce na ognisko, przystosowany jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czy wiesz, że:

  • Możesz posadzić własne drzewo, upamiętniając ważne dla Ciebie wydarzenie, np. zawarcie związku małżeńskiego, rocznicy ślubu, urodzenia dziecka, sukcesu osobistego czy spotkania okolicznościowego. Taką szansę daje "Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" Nadleśnictwa Babki. Odwiedź stronę: www.lasnowozencow.pl, wybierz drzewo, napisz tekst tabliczki okolicznościowej i umów się na sadzenie. Do każdego posadzonego dębu nadleśniczy wystawia certyfikat zawierający podstawowe informacje o posadzonym drzewie wraz z jego współrzędnymi geograficznymi. Sadzonki przekazuje nieodpłatnie nadleśnictwo;
  •  W maju w zamku kórnickim i arboretum organizowane są dni magnolii i różaneczników, w czasie których można podziwiać piękno parku dendrologicznego, a w nim wspaniałe kompozycje kwitnących magnolii, różaneczników i bzów.

Zachęcamy Was do kontaktu z naszym edukatorem, który przedstawi Wam sposoby korzystania z oferowanych form edukacji. Przypominamy, iż korzystanie z infrastruktury turystyczno - edukacyjnej nadleśnictwa jak i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych jest BEZPŁATNE.
Dane teleadresowe:
Nadleśnictwo Babki - edukator Anna Pankiewicz
Babki 2, 61-160 Poznań
e-mail: babki@poznan.lasy.gov.pl; anna.pankiewicz@poznan.lasy.gov.pl
www.babki.poznan.lasy.gov.pl
www.lasnowozencow.pl

tel. 694 447 489, 61 878 80 43