Wydawca treści Wydawca treści

Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Notecka"

Tereny Nadleśnictwa Sieraków to miejsce niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i turystycznie. Planując wypoczynek nad pięknymi jeziorami często myślimy o Mazurach. Jednak krainę jezior i lasów znajdziemy znacznie bliżej, tutaj – na skrajach LKP „Puszczy Noteckiej”, na Pojezierzu Sierakowskim. Mieszkańcy opowiadają o tym miejscu „Kraina 100 jezior”, „Turystyczna kraina”.

Sprawcą tak pięknego krajobrazu jest lodowiec, który wyrzeźbił i skrył w sierakowskich lasach ich najpiękniejszą perłę - jeziora. Tylko na samym terenie Nadleśnictwa jest ich 25, z których największe to Jezioro Chrzypskie (304 ha) zaś najgłębsze - Jezioro Śremskie (45 m) stanowi jedyną kryptodepresję w Wielkopolsce (jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza).


Z przyrodą za pan brat

Prawie cały obszar Nadleśnictwa znajduje się w granicach Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Park został utworzony w 1991 roku celem ochrony krajobrazu polodowcowego. Różnorodność siedlisk i gatunków przejawia się w wielu formach ochrony przyrody. Te najciekawsze zostały objęte ochroną rezerwatową.

Piękno puszczy doceniła również Komisja Europejska, która zatwierdziła, zgłoszony przez Polskę obszar Puszczy, do Programu Natura 2000, czyli Europejskiej Sieci Ekologicznej. Celem stworzenia takiej sieci jest zachowanie siedlisk przyrodniczych i gatunków, które zostały uznane za „ważne dla Europy". Do tej pory w Polsce utworzono ponad 500 takich obszarów, na terenie samej Wielkopolski aż 47. Obszar „Puszcza Notecka" wyznaczono jako ostoje dla zagrożonych gatunków ptaków. Dodatkowo na terenie Nadleśnictwa Sieraków Naturą 2000 objęto jezioro Kubek, w celu zachowania siedlisk lasów bagienno-łęgowych oraz związanych z nimi gatunków roślin.

Jezioro Kubek

Przyrodniczą wędrówkę warto zacząć od Sierakowa. W kierunku północnym pokieruje nas żółty szlak. Urokliwa trasa prowadzi doliną Warty, by potem odbić w głąb Puszczy meandrując między jeziorami Mnich, Kłosowskim oraz Lichwińskim. Rezerwat Mszar nad J. Mnich to pierwszy z 3 rezerwatów położonych na tej malowniczej trasie. Chroni niezwykle ciekawy obszar torfowiskowy ze zbiorowiskami roślin bagiennych. Ciekawostką jest, że naliczono na tym małym obszarze 178 gatunków roślin, w tym aż 30 gatunków mchów!

Idąc równoległym szlakiem czarnym widok roztoczy przed nami panorama jednego z najładniejszych jezior w Puszczy - Jeziora Kłosowskiego z Rezerwatem „Czaple Wyspy". By podziwiać przyrodę rezerwatu należy koniecznie przed wyjściem z domu uzbroić się w lornetki. „Czaple Wyspy" zgodnie z nazwą to dwie wyspy porośnięte starym drzewostanem sosnowo-bukowym o łącznej powierzchni 8 ha. Rezerwat powołano z myślą o zachowaniu dla przyszłych pokoleń obszaru gniazdowania chronionych gatunków ptaków. Spotkamy tu kanie czarną i rudą, kormorany, a jeśli dopisze nam szczęcie będziemy świadkami akrobatycznych lotów polującego rybołowa. Jeszcze nie tak dawno bytowała tu również kolonia czapli siwych, od których rezerwat przyjął nazwę. Także dawniej widywano na wyspach sokoła wędrownego.

Fot: Rafał Śniegocki

Ornitologiczny raj

Nie tylko „Czaple Wyspy" są rajem dla miłośników ptaków. Tereny Nadleśnictwa Sieraków są pod tym względem wyjątkowe w skali całej Wielkopolski. W sierakowskich lasach bytuje największa w naszym województwie populacja „króla wszystkich ptaków" – bielika oraz największej sowy Europy – puchacza. Ponadto optymalne warunki gniazdowania znajdują tutaj wspomniane wcześniej kanie. Wszystkie te gatunki zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska podlegają ścisłej ochronie, a miejsca ich gniazdowania objęto specjalnymi strefami ochronnymi. Wyznaczają je wokół gniazd leśnicy wspólnie z ornitologami, by zapewnić ptakom spokój podczas sezonu lęgowego i możliwość powrotu w to samo miejsce w kolejnych latach. Dlatego, wybierając się do lasu, pamiętajmy, by nie niepokoić ptaków i szybko oddalić się z miejsca ich gniazdowania. Nadleśnictwo Sieraków to jedyne Nadleśnictwo w Wielkopolsce charakteryzujące się tak znaczną liczbą stref.

Na weekend i na urlop

Tereny Sierakowskiego Parku Krajobrazowego są łakomym kąskiem dla turystyki. Nadają się zarówno dla czynnego wypoczynku, korzystając ze szlaków pieszych i rowerowych, jak i spędzenia wolnego czasu relaksując się nad jeziorami. Przez Miasto, Gminę Sieraków i tereny Nadleśnictwa przebiegają znakowane piesze szlaki turystyczne o łącznej długości 147,6 km (12 szlaków pieszych). Nie mniej jest szlaków rowerowych, mamy do wyboru 6 tras, z czego dwie to odcinki tras szlaków europejskich.

Liczne jeziora obfitują w ryby, zadowoleni będą także zbieracze grzybów i jagód. Można również zatrzymać się w Ośrodkach wczasowych nad jeziorami Jaroszewskim, Lutomskim i Chrzypskim. Grzybiarzy z pewnością zainteresują miejsca postoju w lesie – Nadleśnictwo dysponuje 7 parkingami leśnymi, na których możemy zostawić nasz środek lokomocji. Latem do dyspozycji turystów pozostają również 4 pola biwakowe, zlokalizowane nad jeziorami.

Niedaleko siedziby Nadleśnictwa znajduje się ośrodek wczasowy „Chata Zbójców", przy którym wytyczona jest ścieżka edukacyjna „Ostępy Puszczy Noteckiej". Również na terenie Nadleśnictwa, w miejscowości Chalin, znajduje się zabytkowy dwór zbudowany w połowie XIX w. Obecnie mieści się tam Centrum Edukacji Przyrodniczej kierowane przez Dyrekcję Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Przy ośrodku położone są dwie ścieżki dydaktyczne, na których zajęcia prowadzą pracownicy Parku.

Warto również zobaczyć największy głaz narzutowy na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Położony jest niedaleko Lutomia, w pobliżu czarnego szlaku turystycznego. „Diabelski Kamień" ma aż 11 metrów w obwodzie. Krajobraz Puszczy Noteckiej możemy podziwiać z 32 metrowej wieży widokowej położonej na terenie Leśnictwa Lichwin. Wieża pełni również funkcję dostrzegalni przeciwpożarowej. Taras widokowy dla turystów znajduje się około 27 metrów nad ziemią.

Tekst: Rafał Śniegocki


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dereniobranie

Dereniobranie

Arboretum im. prof. S. Białoboka zaprasza na piątą edycję Dereniobrania. Rosnące na tamtejszej szkółce derenie już dojrzały i czekają na zbiór. To doskonałe owoce do przygotowania przetworów, przy tym smaczne i zdrowe.

Z czym się to je?

Dereń jadalny (Cornus mas) to krzew dorastający do sporych rozmiarów. Występuje w polskich lasach i zaroślach, ale uprawiany jest także jako roślina ozdobna. Kwitnie na żółto, a jesienią obsypuje się drobnymi, czerwonymi owocami.

Już samo jego drewno ma niezwykłe właściwości. Oberwana z kory gałązka kwitnącego derenia może pomóc oczyścić zęby. Wystarczy rozgryźć jej końcówkę i dzięki zawartym w niej antyseptycznym substancjom zadbać o higienę jamy ustnej. Jeżeli interesujesz się zdrową kuchnią, lubisz zbierać grzyby, owoce lub zioła koniecznie zajrzyj do książki "Dobre z lasu - czyli natura od kuchni".

Natomiast owocem derenia to bogate źródło witaminy C, a także kwasów organicznych i antycyjanów. Dojrzewają jesienią i na surowo smakują raczej cierpko. Jednak świetnie sprawdzają się jako składnik marmolad, dżemów, nalewek czy dodatek do ciast.  

Przepis na nalewkę z derenia możecie znaleźć tutaj. Na około litr nalewki potrzeba zebrać ok. 2,5 kilograma owoców.

Fotografia informuje o właściwościach derenia jadalnego. Fot. Canva.

„Na derenie”

Arboretum Leśne im. prof. S. Białoboka w Stradomii położone jest tuż obok Nadleśnictwa Syców. Dysponuje pokaźną kolekcją drzew i krzewów leśnych, które zajmują około 650 hektarów.  Wśród nich znajdują się również derenie, w tym kilka odmian wyhodowanych przez Arboretum. Odwiedzający mogą też zajrzeć do punktu sprzedaży roślin, w którym nabyć można sadzonki prezentowanych na terenie Arboretum gatunków. Warto wspomnieć, że kolekcję roślin sycowskiego arboretum bardzo cenił śp. Maestro prof.Krzysztof Penderecki, który nie raz kupował w tym miejscu wyjątkowe okazy do swojego ogrodu.

Tegoroczna edycja Dereniobrania odbędzie się w dwóch terminach:

w dniach 10-11 oraz 17-18 września w godzinach od 9:00 do 17:00.

Owoce można zbierać samemu (10,00 zł/kg) lub zakupić już zebrane (20,00 zł/kg).

W celu uzyskania dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu
z Punktem Sprzedaży Roślin - tel.: 609 289 991 lub 534 061 864