Nadleśnictwo Oborniki z leśnym oscarem !

17 września 2020 roku odbyła się jubileuszowa gala V Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych "17 celów". W gronie zwycięzców znalazło się Nadleśnictwo Oborniki oraz ich autorska seria filmów Windą do lasu, która zdobyła 2 statuetki !

Niezależne jury w kinie Rialto w Poznaniu dokonało wyboru najbardziej wartościowych merytorycznie i artystycznie filmów. Nagrody wręczano w 3 kategoriach (biznes, organizacje pozarządowe i samorządy). 

Filmy zgłoszone do konkursu poruszały tematykę zgodną z celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Agenda 2030), miały za cel promocję i edukację odpowiedzialnych postaw względem otaczającego nas środowiska. Jak podali organizatorzy konkursu - Fundacja Res Severa,  jury obejrzało aż 65 filmów. Ponadto w ramach wydarzenia przeprowadzono również bezpłatne warszaty edukacyjne, w tym webinary, debaty i szkolenia.

"Romantyczny Las Modelowy" autorski film Nadleśnictwa Oborniki uplasował się na podium z nagrodą - Srebrna Tarcza.

Tradycją Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych jest nagrodzenie filmów przez widzów. Najwiecej głosów (505) oddano na filmy Nadleśnictwa Oborniki i to do nich powędrowała Nagroda Publiczności.

Zdjęcie przedstawia statuetki otrzymane przez Nadleśnictwo Oborniki - Srebrna Tarcza oraz Nagroda Publiczności

Dwie statuetki, w tym uznanie publiczności to spektakularny sukces projektu Windą do lasu, Lasu modelowego i Nadleśnictwa Oborniki. 

Nagrodzony film obejrzycie poniżej.

Wszystkie filmy zgłoszone do festiwalu, które otrzymały Nagrodę Publiczności, prezentuje poniższy film.

 

 

 

 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Od 1 kwietnia br. obowiązuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu III edycja WŁPH. Dokumenty zatwierdzono na okres 10-letni, do marca 2027 r. Plany sporządza dyrektor RDLP w Poznaniu w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa i Polskim Związkiem Łowieckim.

Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane nierozerwalnie powiązane są z koncepcją rejonów hodowlanych. Głównym celem łowieckich rejonów hodowlanych jest wdrożenie idei wielkoobszarowego planowania w gospodarce łowieckiej. Rejony hodowlane to obszary obejmujące swym zasięgiem całoroczne areały bytowania lokalnych populacji zwierzyny. Granice rejonów są wyznaczane z uwzględnieniem lokalizacji wszystkich kompleksów leśnych i naturalnych ciągów migracyjnych zwierząt.  Dla każdego rejonu hodowlanego WŁPH sporządzany jest oddzielnie.

Gospodarka łowiecka w Polsce prowadzona jest na zasadach określonych w ustawie „Prawo łowieckie", w oparciu o Roczne Plany Łowieckie i Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane.

Pierwsze historyczne WŁPH zostały opracowane w 1998 roku i obowiązywały w okresie od roku 1998 do roku 2007, czyli przez dziewięć lat – zgodnie z dyspozycją zawartą w rozporządzeniu Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Następne WŁPH  sporządzono na okres 10-letni (od 01.04.2007 r. do 31.03.2017 r.). Aktualnie powstała III edycja WŁPH na okres 10-letni (od 01.04.2017 r. do 31.03.2027 r.).

Opracowanie planów wieloletnich poprzedzone było analizą i oceną realizacji zadań wynikających z poprzedniego dziesięciolecia. Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane stanowią cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny, zawierają wiele szczegółowych danych, między innymi: wyjściowe stany inwentaryzacyjne zwierzyny z początku okresu obowiązywania, opis struktury płciowej zwierzyny grubej, opis struktury wiekowej samców zwierzyny płowej oraz docelowe liczebności zwierzyny na koniec okresu obowiązywania planów.

Nadzór nad realizacją Wieloletniego Łowieckiego Planu Hodowlanego zapewnia Koordynator Rejonów Hodowlanych.

Zawarto w nich ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego, podając liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, zamieszczono powierzchnię obszarów obsianych lub obsadzonych roślinami stanowiącymi żer dla zwierzyny (poletek łowieckich), obliczono powierzchnię zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych, ilość pasów zaporowych i ich łączną długość wyrażoną w kilometrach. Każdemu dzierżawcy i zarządcy Plan wytycza zadania polegające m.in. na gospodarowaniu lokalnymi populacjami i zagospodarowaniu obwodów łowieckich.