Web Content Display Web Content Display

Terenowy dress code

Wyjście do lasu jest w pełni przyjemne, jeżeli tylko dobrze dobierzesz strój. Czy wiesz jak dobrze przygotować się na leśne spacery?

Wybierając się do lasu warto określić cel naszej wycieczki. Inaczej ubierzemy się na obserwacje zwierząt, inaczej na grzyby i jagody czy na długie leśne wędrówki po górskich szlakach. Musimy jednak pamiętać o kilku wspólnych podstawowych zasadach dotyczących naszego ubioru.

Pierwszą i najważniejszą są wygodne buty trekkingowe, najlepiej nieco wyższe, tak by usztywnić kostkę podczas intensywnego marszu, zwłaszcza schodząc z leśnych zboczy. Łatwo wówczas potknąć się o gałęzie, kamienie czy niefortunnie stąpnąć i skręcić kostkę. Pamiętajcie, iż buty nie mogą uwierać i koniecznie należy je wcześniej rozchodzić. Wyższe buty ochronią również przez ukąszeniami owadów i żmij. Dodatkowym zabezpieczeniem przed uciążliwymi insektami na letnie miesiące będą długie nogawki spodni ze ściągaczami. Dzięki temu unikniemy niechcianego pasażera a wspinającego się kleszcza łatwiej będzie wypatrzeć. Nie należy zapominać o środkach przeciwko owadom, zwłaszcza uciążliwym komarom, meszkom oraz maściom łagodzącym ukąszenia. 

Na wyprawę do lasu najlepiej nadają się dobre spodnie trekkingowe. Spodnie tego typu zaopatrzone są w różnego typu zakamarki, w których możemy pochować drobny ekwipunek: kompas, mapę, telefon, latarkę, scyzoryk, plastry czy bandaże.

Leśne zwierzęta a zwłaszcza ptaki to bardzo wdzięczny obiekt do obserwacji, jednak nie zapominajmy, że ich naturalnym wrodzonym instynktem na widok człowieka jest ucieczka. Wybierając się na obserwacje przyrodnicze z lornetką i aparatem powinniśmy zadbać o nasz kamuflaż. Wszystkie jaskrawe stroje zastępujemy odzieżą dostosowaną do leśnego otoczenia, w barwach stonowanych, najlepiej w odcieniach zieleni, szarości lub brązu. Ubranie powinno być wygodne i nieszeleszczące.

Najlepiej sprawdzą się materiały, które będą nas chronić przed zimnem, wiatrem i wodą, a przy tym odprowadzą na zewnątrz nadmiar wilgoci. Takie materiały wykonane są z membran termoaktywnych. Na półkach w sklepach turystycznych odzież terenowa oznaczona jest symbolami wodoodporności i oddychalności. Na typowe wycieczki „do lasu” wystarczą Wam parametry rzędu 5 tys. mm i 5 tys. g/m²/24 h. W naszym ekwipunku nie powinno zabraknąć również kapelusza, który chroni nie tylko przed słońcem ale i uciążliwymi owadami.

Dobre przygotowanie do wędrówki zapewni:

Infografika przedstawia sposoby prawidłowego ubioru podczas planowania leśnej wędrówki. Źródło: CILP.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Od 1 kwietnia br. obowiązuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu III edycja WŁPH. Dokumenty zatwierdzono na okres 10-letni, do marca 2027 r. Plany sporządza dyrektor RDLP w Poznaniu w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa i Polskim Związkiem Łowieckim.

Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane nierozerwalnie powiązane są z koncepcją rejonów hodowlanych. Głównym celem łowieckich rejonów hodowlanych jest wdrożenie idei wielkoobszarowego planowania w gospodarce łowieckiej. Rejony hodowlane to obszary obejmujące swym zasięgiem całoroczne areały bytowania lokalnych populacji zwierzyny. Granice rejonów są wyznaczane z uwzględnieniem lokalizacji wszystkich kompleksów leśnych i naturalnych ciągów migracyjnych zwierząt.  Dla każdego rejonu hodowlanego WŁPH sporządzany jest oddzielnie.

Gospodarka łowiecka w Polsce prowadzona jest na zasadach określonych w ustawie „Prawo łowieckie", w oparciu o Roczne Plany Łowieckie i Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane.

Pierwsze historyczne WŁPH zostały opracowane w 1998 roku i obowiązywały w okresie od roku 1998 do roku 2007, czyli przez dziewięć lat – zgodnie z dyspozycją zawartą w rozporządzeniu Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Następne WŁPH  sporządzono na okres 10-letni (od 01.04.2007 r. do 31.03.2017 r.). Aktualnie powstała III edycja WŁPH na okres 10-letni (od 01.04.2017 r. do 31.03.2027 r.).

Opracowanie planów wieloletnich poprzedzone było analizą i oceną realizacji zadań wynikających z poprzedniego dziesięciolecia. Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane stanowią cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny, zawierają wiele szczegółowych danych, między innymi: wyjściowe stany inwentaryzacyjne zwierzyny z początku okresu obowiązywania, opis struktury płciowej zwierzyny grubej, opis struktury wiekowej samców zwierzyny płowej oraz docelowe liczebności zwierzyny na koniec okresu obowiązywania planów.

Nadzór nad realizacją Wieloletniego Łowieckiego Planu Hodowlanego zapewnia Koordynator Rejonów Hodowlanych.

Zawarto w nich ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego, podając liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, zamieszczono powierzchnię obszarów obsianych lub obsadzonych roślinami stanowiącymi żer dla zwierzyny (poletek łowieckich), obliczono powierzchnię zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych, ilość pasów zaporowych i ich łączną długość wyrażoną w kilometrach. Każdemu dzierżawcy i zarządcy Plan wytycza zadania polegające m.in. na gospodarowaniu lokalnymi populacjami i zagospodarowaniu obwodów łowieckich.