Web Content Display Web Content Display

Bożonarodzeniowe drzewko

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Przygotowując się do ich nadejścia, rozglądamy się za choinką, drzewkiem nierozerwalnie złączonym z tym czasem. W polskich domach gości najczęściej świerk – gatunek o bogatej symbolice.

Wigilia Bożego Narodzenia to w wierzeniach ludowych czas święty a zarazem straszny. Przesilenie zimowe oddaje świat pod panowanie nocy. W ten jeden wieczór w roku wszystko wraca do sytuacji wyjściowej, znikają bariery między wszystkimi składowymi. Łączy się świat roślin, zwierząt i ludzi, zarówno żywych, jak i umarłych. Zwierzęta mówią ludzkim głosem, woda zamienia się w wino, zmarli odwiedzają żywych. Później wszystko musi wrócić na swoje miejsce. Dnia zaczyna przybywać i pojawia się nowe życie. To właśnie z tego powodu przynoszono do domów choinkę. Świerk miał chronić gospodarstwa domowe przed złymi mocami i sprzyjać dobremu losowi. Symbolizuje siłę i życie, gdyż jest zimozielony i niezwykle wytrzymały na mróz.

Drzewko łączy świat podziemny (korzenie), naszą rzeczywistość (pień) oraz niebiańskie moce (gwiazda na czubie choinki). Stoi na straży naszego porządku, więc możemy czuć się pewnie i bezpiecznie, gdyż nie grozi nam chaos. W tradycji chrześcijańskiej choinka jest symbolem Chrystusa, jako źródła życia.

Również ozdoby zawieszane na gałązkach nie są przypadkowe. Lampki bronią dostępu złym mocom oraz, tak jak Jezus, mają być światłem dla grzeszników. Orzechy mają zapewnić dobrobyt i siłę. Jabłka to z jednej strony grzech pierworodny, a z drugiej symbol zdrowia i urody. Dzwonki są znakiem dobrych nowin. Anioły mają opiekować się domem. Papierowe łańcuchy mają przypominać o zniewoleniu grzechem, choć w niektórych regionach uważa się, że wzmacniają więzy rodzinne i chronią dom przed kłopotami. Smakołyki zapewniają obfitość w nadchodzącym nowym roku. Gwiazda Betlejemska to z jednej strony znak łączności z Niebem, a z drugiej drogowskaz pomagający trafić do domu.

Gdzie kupić choinkę prosto z lasu? Sprawdź na mapie!

Warto zdecydować się na żywe drzewko, które przyniesie do naszego domu zapach lasu i całą mistykę ukrytą w wierzeniach ludowych. Poza tym jest to rozwiązanie najbardziej przyjazne dla środowiska. Choinki trafiające do sprzedaży, rosnąc przez kilka lat, wiążą dwutlenek węgla, a po świętach nie stanowią odpadów niebezpiecznych. Z kolei w procesie produkcji sztucznych drzewek zużywa się duże ilości energii, a po wyrzuceniu ich na śmietnik, rozkładają się przez kilkaset lat.

Czy wiesz, że:

  • Słowo choinka pochodzi od prasłowiańskiego „chvoj-ina”, oznaczającego coś ostrego, igliwie;
  • Choinka jako symbol świąt Bożego Narodzenia pojawiła się w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Przejęto ją z Niemiec;
  • W domach słowiańskich dekorowano pierwotnie snopek niemłóconego zboża, tzw. diduch;
  • W Polsce pierwowzorem choinki była podłaźniczka, czyli wierzchołek świerka lub jodły wieszany pod sufitem;
  • Wielkim propagatorem ustawiania choinki w domach był Marcin Luter;
  • Pierwszą choinkę na brytyjskim dworze królewskim ustawiono w 1841 r.;
  • W XIX wieku karpaccy leśnicy ustawiali przed domem wierzchołek pierwszego ściętego na zrębie świerka. Choinka ta, przybrana kolorowymi papierkami lub torebkami nasiennymi miesiącznicy trwałej (judaszowe srebrniki), miała chronić leśniczówkę przed wilkami.

Jesteście ciekawi dlaczego powinniśmy wybierać żywe choinki a nie sztuczne? Zajrzyjcie do świątecznego niezbędnika o bożonarodzieniowym drzewku tutaj.