Web Content Display Web Content Display

Warsztat Leśniczego

Zaglądamy w miejsce, w którym informacje z lasu podlegają analizie i pozwalają na podjęcie mądrych decyzji.

Ostatnio opowiedziałem Wam o podstawowych narzędziach leśnika, których brak w lesie świadczy, że ów człowiek jest albo na urlopie, albo przyjechał do lasu nie swoim samochodem.

Przyrządy, za pomocą których dokonujemy oceny jakościowej i ilościowej drewna mają właściwe zastosowanie wyłącznie w połączeniu z ogromną wiedzą i doświadczeniem leśniczego, znajomością wad drewna, zasad jego pomiaru i bardzo ważnych zasad zachowywania bezpieczeństwa w pracy.

Leśny ogród

Dzisiejszą moją opowieść sprowadzę do fragmentu gospodarki leśnej – pozyskania drewna. Jest to drugorzędne działanie, jakie podejmują Lasy Państwowe.

Jeśli ktoś z Was posiada mały ogródek warzywny dobrze wie, ile pracy i wiedzy o roślinach potrzeba, by to, co zostało posadzone udało się zebrać zdrowe i dorodne. Podobnie jest w lesie, z tą różnicą, że leśniczy, który posadzi las nie doczeka się jego wycięcia. Choć brzmi to dość bezwzględnie jest to pozytywna wiadomość. Dlaczego? Każdy leśniczy w posadzonym przez siebie lesie zostawia swoją pasję i wiedzę, by przyszłe pokolenia, w tym jego dzieci i wnuki mogły zachwycać się pięknym i zdrowym lasem.

Wszelkie dane z terenu leśnictwa gromadzone są w miejscu, które często znajduje się w leśniczówce, czyli kancelarii leśniczego.

Dla większości odwiedzających jest to budynek, w którym można kupić drewno opałowe czy porozmawiać na tematy związane z  lasem. Zdarzyły mi się rozmowy o wpływie lasu na uprawy rolne, budynki mieszkalne, które wybudowano za blisko istniejącego drzewostanu (choć nadzór budowlany na to wyraził zgodę) oraz na wiele bardziej codziennych, ważnych lub mniej istotnych tematów.

Dla nas leśników jest to warsztat pracy biurowej, w którym znajdują się wszelkie dokumenty, pomoce naukowe oraz komputer, drukarka, czy urządzenie wielofunkcyjne, za pomocą których proste liczby przekształcają się w istotne informacje dla prowadzenia gospodarki leśnej.

W kancelarii znajdziemy także niezbędne dokumenty, mapy i literaturę leśną. Jest to także pomieszczenie, w którym znajdują się przyrządy i sprzęt służące do pracy w lesie.

Z komputerem w las

Głównym narzędziem pracy (zresztą jak wszędzie w obecnych czasach) stał się komputer, który ma możliwość korzystania z wielu programów dostosowanych do potrzeb leśnictwa. Dzięki temu w szybki i sprawny sposób można wielokrotnie określić stopień zaawansowania prac leśnych w terenie. Przy pomocy komputera określamy również potrzeby związane z realizacją planów poszczególnych działów leśnych: ochrony lasu, hodowli lasu, ochrony przeciwpożarowej itp.

Komputer wraz z innymi kompatybilnymi urządzeniami pozwala przesyłać zebrane informacje do głównego centrum zarządzania, jakim jest siedziba nadleśnictwa. W pokojach biurowych w nadleśnictwie pracują specjaliści od poszczególnych dziedzin gospodarki. Analizują dane zestawiając i tworząc plan działań, aby nadleśnictwo mogło funkcjonować zgodnie z aktualnymi podstawami prawnymi.

Uwierzcie mi, że wymaga to wielkiej synchronizacji działań całego sztabu ludzi, łącząc poczynania leśników pracujących w terenie i w biurze.

Jeśli chcecie skorzystać z pomocy leśniczego, dokonać zakupu drewna, bądź zgłosić zdarzenie, które miało miejsce na terenie lasu można zgłosić się do kancelarii – najlepiej w godzinach rannych (od 7.00 do 8.00) lub zadzwonić i umówić się na spotkanie. Gdzie znaleźć numer do gospodarza danego leśnictwa? Najlepiej na tablicy informacyjnej, która znajduje się przed kancelarią lub na stronie internetowej nadleśnictwa.