Web Content Display
Nadleśnictwo Przedborów. W lesie z mapą i kompasem.
Sport, zabawa a przede wszystkim aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Uczy nas spostrzegawczości, orientacji w terenie, korzystania z map i kompasów. To przygoda dla całej rodziny. Mowa o orienteeringu, nietypowej dyscyplinie sportowej, dzięki której możecie poznać las. Nadleśnictwo Przedborów przygotowało dla Was trasy w kilku leśnictwach. Zapraszamy!
Orienteering, czyli poszukiwanie w terenie na bazie specjalistycznej mapy stałych punktów kontrolnych, daje ogromną satysfakcję. W ten sposób ćwiczymy ciało i umysł, a także uwrażliwiamy się na przyrodę. Na orientację można chodzić, maszerować z kijkami, biegać albo jeździć rowerem lub na nartach. Wystarczy kompas i mapa z zaznaczoną na niej trasą do pokonania. Na niej bowiem znajdują się punkty kontrolne, na których potwierdza się swoją obecność poprzez podbicie karty startowej perforatorem umieszczonym na szczycie punktu lub przez użycie elektronicznego chipa. Zwycięzcą jest osoba, która podbije wszystkie punkty i pokona wyznaczoną trasę w najkrótszym czasie.
Starostwo Powiatowe w Wieruszowie we współpracy z Nadleśnictwem Przedborów przygotowało zestaw 8 map obejmujących teren Nadleśnictwa. Wszystkie mapy wchodzą w skład projektu „Powiat Wieruszowski z Mapą i Kompasem" oraz projektu zwanego „Zielony Punkt Kontrolny", którego pomysłodawcą Polski Związek Biegu na Orientację Leśników. Na chwilę obecną jest to sieć 21 map ze stałymi punktami kontrolnymi w całej Polsce.
Inicjatorem powstania tras orienteeringowych na terenie powiatu wieruszowskiego jest leśniczy Leśnictwa Szustry – Jarosław Krzyżostanek, który ma na swoim koncie szereg wyróżnień i nagród zdobytych w zawodach krajowych i międzynarodowych, m.in. był trzykrotnym mistrzem i dwukrotnym wicemistrzem Polski leśników w biegu na orientację. Jest również członkiem klubu „Grom Sokolniki". Chętnie Wam pomoże i zdradzi tajniki tego sportu. O swojej pasji opowiada także w naszej książce "Leśnicy z pasją".
Każda mapa to 35 stałych punktów umieszczonych na dębowych słupkach o wysokości ok. 1 metra, na których znajduje się numer, perforator oraz biało-pomarańczowy lampion. Biegacz, turysta, każdy z nas, może zakupić za symboliczną kwotę wybraną mapę wraz z kartą startową i w dowolnym czasie wybrać się do lasu i podbijać kolejne punkty w wybranej przez siebie kolejności. Karty można nabyć w Starostwie, lokalnych agroturystykach czy Leśnictwie Szustry. Podbicie wszystkich 35 punktów w ciągu jednego dnia będzie nie lada wyzwaniem nawet dla wytrawnego biegacza, ale trasę można podzielić na kilka dni i zrobić to w tempie odpowiadającym naszym możliwościom.
Jeśli uzyskamy wynik co najmniej 30 punktowy możemy złożyć kartę startową w Starostwie i otrzymać pierwszą z trzech odznak OPOS czyli Odznakę Powiatową Orienteeringu Sprawnościowego. Przejście jednej mapy uprawnia do uzyskania brązowej odznaki OPOS, zaliczenie dwóch kolejnych map to odznaka srebrna, odznakę złotą można zdobyć po przejściu trzech następnych map.
Tereny, na których znajdują się mapy ze stałymi punktami to leśnictwa wchodzące w skład Nadleśnictwa Przedborów. Leśnictwo Szustry - mapa „Szustry", Leśnictwo Sokolniki – „Las Sokolnicki", Leśnictwo Mieleszynek – „Lisie Jamy", Leśnictwo Czastary – „Czastary", Leśnictwo Węlewice – „Głaz" i „Galewice" oraz mapa „Gola", znajdująca się na obszarze Leśnictwa Koziołek.
Wytrawnych biegaczy zapraszamy na corocznie organizowane Mistrzostwa Powiatu Wieruszowskiego w Biegach na Orientację, Mistrzostwa Młodych w Biegu na Orientację „Od Przedszkola do Seniora" oraz Zawody o Puchar Wójta Gminy Galewice. Więcej informacji na stronie Powiatu oraz na www.orienteering.org.pl
Wieruszowski Powiat z mapą i kompasem, www.mapaikompas.powiat-wieruszowski.pl from PZOS.tv on Vimeo.
Czy wiesz, że:
- Historia biegu na orientację sięga końca XIX wieku, kiedy to stał się on popularny w Skandynawii. Pierwsze zawody, rozegrane wśród wojskowych, odbyły się w Norwegii w miejscowości Bergen w 1897 roku. Do Polski sport ten zawitał w latach 60-tych ubiegłego stulecia, a rozwój jego popularności w naszym kraju przypadł na lata 90-te;
- W zawodach BnO ważna jest kolejność znajdowania punktów. Jeśli ją pomylisz, wróć do stosownego punktu, który odszukałeś poprawnie, inaczej zostaniesz zdyskwalifikowany. Pierwszą zasadą w biegach na orientację jest: "nie pozwól, żeby nogi wyprzedzały głowę";
- nierozerwalnie z Nadleśnictwem Przedborów kojarzone są dwa piękne obiekty o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym. Pierwszym jest „Plac pod dębem" – miejsce spotkań młodzieży i pikników organizowanych przez instytucje niezwiązane z Lasami Państwowymi. Drugi to park przy nadleśnictwie z bogatą szatą różaneczników, rododendronów i azalii. Pełni on jednocześnie funkcję ścieżki edukacyjnej, która wiosną, wśród kwitnących krzewów, wywołuje zachwyt zwiedzających.
Nadleśnictwo Przedborów
Przedborów 49, 63-510 Mikstat
e-mail: przedborow@poznan.lasy.gov.pl
www.przedborow.poznan.lasy.gov.pl
tel. 62 732 05 00