Web Content Display Web Content Display

Przewodnik turystyczny RDLP w Poznaniu - Czas w Las

Planujesz weekend na łonie natury? Poszukujesz miejsca na wypoczynek lub aktywną rekreację z dala od miejskiego zgiełku? A może chcesz się wybrać na grzyby i jagody do lasu? W specjalnym 32 - stronicowym dodatku, wydanym z Głosem Wielkopolskim odkryjemy przed Wami najpiękniejsze miejsca w regionie. Czy jesteś pasjonatem turystyki, sportu czy przyrody, znajdziesz tu coś dla siebie.

Czas w Las!

Lasy są naturalnym miejscem rekreacji i wypoczynku, szczególnie ważnym dla mieszkańców dużych miast. Spełniają tym samym ważną funkcję społeczną, przejawiającą się m.in. zdrowotnym i kojącym oddziaływaniem na nasze zdrowie. Las to wymarzone i niepowtarzalne miejsce na odstresowanie się od dnia codziennego, nauki czy pracy. Przebywając w lesie nasz organizm szybciej się regeneruje, zwłaszcza po stresie i wysiłku fizycznym. Wpływa korzystnie zarówno na nasze ciało jak i umysł. Warto wypoczywać w lesie, odetchnąć pełną piersią. Nie ma tu spalin, jest za to dużo tlenu produkowanego przez rośliny. Las to tlen a tlen to życie. Drzewa zapewniają nam też przyjemny chłód i cień w upalne letnie dni. Sprzyjają chwilom refleksji na łonie natury. Szemrzący strumyk, delikatnie szeleszczące na wietrze liście czy śpiew ptaków to nieustający koncert, którego odbiorcą może być każdy z nas. Warto się w niego wsłuchać i pozostawić choć na chwilę miejski zgiełk.

Las to nieskończone źródło inspiracji. W lesie można: biegać, uprawiać birdwatching, nordic walking, orienteering, surwiwal, trekking, turystykę konną, uczyć się, zbierać grzyby, jagody, płynąć kajakiem po środleśnych jeziorach i rzekach, fotografować przyrodę, szukać skarbów w geocachingu, odpoczywać w leśniczówce, jeździć na rowerze, biegać na nartach...

Zachęcamy Was, by cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury, odkrywaniem i poznawaniem lasów w swojej najbliższej okolicy a także do planowania dalszych wycieczek krajoznawczych. W dodatku do Głosu Wielkopolskiego opisaliśmy najciekawsze miejsca wielkopolskich lasów, atrakcyjne pod względem wartości przyrodniczych, kulturowych czy edukacyjnych. Zapewniają one z jednej strony aktywny wypoczynek, dzięki przygotowanej przez Lasy Państwowe infrastrukturze turystyczno-rekreacyjnej, z drugiej zaś są doskonałym miejscem do spotkań ze znajomymi, podczas pikników czy biwaków, przy okazji odkrywając piękno przyrody. Dowiecie się gdzie warto pojechać, jak ubrać się do lasu i co ze sobą zabrać. Dzięki kalendarium wydarzeń sportowych nie umknie Waszej uwadze żaden maraton czy zawody rowerowe. Mapki z namiarami GPS doprowadzą Was prosto do celu. Z kolei żądnych wiedzy sympatyków lasów ucieszą liczne ciekawostki, leśne rady i pomysły.

Życząc miłej lektury zapraszamy Was po wiedzę i zdrowie do... lasu!