Gdzie kupić choinkę?

Najbarwniejszy symbol świąt już wkrótce pojawi się w naszych domach. Chyba nikt dziś nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pięknie przystrojonego drzewka. Choć co roku trendy w dekoracji się zmieniają to jedno pytanie pozostaje niezmienne, jakie drzewko wybrać i gdzie kupić najpiękniejsze?

Choinka sztuczna czy prawdziwa

W naszych domach rozpoczęła się radosna krzątanina, ferwor porządków, radość kupowania prezentów dla najbliższych, pełne nadziei i niecierpliwości oczekiwanie. W domu unosi się zapach pieczonych pierniczków. Przygotowania trwają. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Może czekamy na dawno niewidzianą osobę. Może czeka nas długo odkładana rozmowa. Uwielbiamy nastrój Bożego Narodzenia, rodzinną atmosferę, zapach choinki - magicznego drzewka, które jednoczy domowników. Przybranego w migoczące światełka, kolorowe, wirujące bombki, lśniące złotem bądź srebrem łańcuchy, szeleszczące cukierki - zawieszone ku uciesze najmłodszych.

Choinkowe legendy

Za nami starosłowiańskie święto przesilenia zimowego. Jaki ma związek z Bożym Narodzeniem i przyozdabianiem choinki? O historii bożonarodzeniowego drzewka, okraszonej garścią legend opowiada Marek Nowel z Nadleśnictwa Przedborów.

Symbol Bożego Narodzenia

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Przygotowując się do ich nadejścia, rozglądamy się za choinką, drzewkiem nierozerwalnie złączonym z tym czasem. W polskich domach gości najczęściej świerk – gatunek o bogatej symbolice.

Świerk - Vademecum

Piękny zapach, ostre kłujące igły i charakterystyczne długie podłużne szyszki, to jedne z głównych cech rozpoznawczych świerka pospolitego (Picea abies). Jest też nazywany drzewkiem bożonarodzeniowym a w tradycji ludowej symbolizuje śmiałość, nadzieję w trudnych czasach oraz wierność i współczucie. Dla leśników jest drugim, najważniejszym po sośnie, gatunkiem gospodarczym. W ramach cyklu „Na początku było drzewo" przyjrzymy się bliżej świerkowi, poznamy jego budowę, występowanie i ciekawostki związane z jego wykorzystaniem.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Od 1 kwietnia br. obowiązuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu III edycja WŁPH. Dokumenty zatwierdzono na okres 10-letni, do marca 2027 r. Plany sporządza dyrektor RDLP w Poznaniu w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa i Polskim Związkiem Łowieckim.

Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane nierozerwalnie powiązane są z koncepcją rejonów hodowlanych. Głównym celem łowieckich rejonów hodowlanych jest wdrożenie idei wielkoobszarowego planowania w gospodarce łowieckiej. Rejony hodowlane to obszary obejmujące swym zasięgiem całoroczne areały bytowania lokalnych populacji zwierzyny. Granice rejonów są wyznaczane z uwzględnieniem lokalizacji wszystkich kompleksów leśnych i naturalnych ciągów migracyjnych zwierząt.  Dla każdego rejonu hodowlanego WŁPH sporządzany jest oddzielnie.

Gospodarka łowiecka w Polsce prowadzona jest na zasadach określonych w ustawie „Prawo łowieckie", w oparciu o Roczne Plany Łowieckie i Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane.

Pierwsze historyczne WŁPH zostały opracowane w 1998 roku i obowiązywały w okresie od roku 1998 do roku 2007, czyli przez dziewięć lat – zgodnie z dyspozycją zawartą w rozporządzeniu Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Następne WŁPH  sporządzono na okres 10-letni (od 01.04.2007 r. do 31.03.2017 r.). Aktualnie powstała III edycja WŁPH na okres 10-letni (od 01.04.2017 r. do 31.03.2027 r.).

Opracowanie planów wieloletnich poprzedzone było analizą i oceną realizacji zadań wynikających z poprzedniego dziesięciolecia. Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane stanowią cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny, zawierają wiele szczegółowych danych, między innymi: wyjściowe stany inwentaryzacyjne zwierzyny z początku okresu obowiązywania, opis struktury płciowej zwierzyny grubej, opis struktury wiekowej samców zwierzyny płowej oraz docelowe liczebności zwierzyny na koniec okresu obowiązywania planów.

Nadzór nad realizacją Wieloletniego Łowieckiego Planu Hodowlanego zapewnia Koordynator Rejonów Hodowlanych.

Zawarto w nich ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego, podając liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, zamieszczono powierzchnię obszarów obsianych lub obsadzonych roślinami stanowiącymi żer dla zwierzyny (poletek łowieckich), obliczono powierzchnię zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych, ilość pasów zaporowych i ich łączną długość wyrażoną w kilometrach. Każdemu dzierżawcy i zarządcy Plan wytycza zadania polegające m.in. na gospodarowaniu lokalnymi populacjami i zagospodarowaniu obwodów łowieckich.