Web Content Display Web Content Display

Bushcraftowe strefy

Pilotaż bushcraft i surwiwal to nowy projekt Lasów Państwowych. Zostały wyznaczone specjalne obszary leśne, w tym w 4 poznańskich nadleśnictwach: Antonin, Oborniki, Sieraków i Syców, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i  surviwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Dokładne położenie wraz z opisem obszarów Programu "Zanocuj w lesie" znajdziecie w trzech miejscach:

1. Ogólnopolska Mapa Banku Danych o Lasach (BDL)

Jak korzystać z mapy na BDL? 

W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary pilotażowe.

Jeśli interesują Was tylko obszary, trzeba odhaczyć warstwy „Infrastruktura turystyczna” i „Ścieżki dydaktyczne”, wtedy widoczne będą tylko tereny programu „Zanocuj w lesie” lub kliknąć tutaj.

Na mapie znajdziecie dwa rodzaje (wyróżnione kolorami) obszarów:

  • Kolor pomarańczowy - obszary, na których można korzystać z kuchenek gazowych przez najbliższy rok – do 14.04.2022 r. na całym obszarze a ogniska tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
  • Kolor żółty - pozostałe obszary, gdzie można korzystać z ognia wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Za pomocą informatora (narzędzie z literą „i” w górnym lewym rogu) będzie można odczytać atrybuty danego obiektu. Mapy dostępne są też w mobilnej wersji BDL – mBDL.

 2. Mapa obszarów Programu "Zanocuj w lesie" na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Kliknij w poniższy obrazek i ruszaj z namiotem do wielkopolskich lasów!

Wycinek mapy RDLP w Poznaniu z zaznaczonymi obszarami Programu "Zanocuj w lesie".

  3. Aby zobaczyć mapy obszarów Programu "Zanocuj w lesie", przygotowane przez każde z 25 nadleśnictw RDLP w Poznaniu wystarczy skorzystać z poniższej listy.

  • Nadleśnictwa, wchodzące w skład Leśnych Kompleksów Promocyjnych, na których dozwolone jest używanie kuchenek gazowych. Szczegóły pobytu określa regulamin:

Nadleśnictwo Antonin

Nadleśnictwo Oborniki

Nadleśnictwo Sieraków

Nadleśnictwo Syców

  • Pozostałe Nadleśnictwa, na których zakazane jest używanie kuchenek gazowych. Szczegóły pobytu określa regulamin:

Nadleśnictwo Babki 

Nadleśnictwo Gniezno

Nadleśnictwo Góra Śląska

Nadleśnictwo Grodziec

Nadleśnictwo Grodzisk

Nadleśnictwo Jarocin

Nadleśnictwo Karczma Borowa

Nadleśnictwo Koło

Nadleśnictwo Konin

Nadleśnictwo Konstantynowo

Nadleśnictwo Kościan

Nadleśnictwo Krotoszyn

Nadleśnictwo Łopuchówko

Nadleśnictwo Piaski

Nadleśnictwo Pniewy

Nadleśnictwo Przedborów

Nadleśnictwo Taczanów

Nadleśnictwo Turek

Nadleśnictwo Włoszakowice

Nadleśnictwo Kalisz

Nadleśnictwo Czerniejewo

 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia w Polsce obchodzi się Wielki Dzień Pszczół. Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli.

Ponad 300.000 gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 proc. czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest na przykład bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem.

Wielki Dzień Pszczół to okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów:

  • ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie,
  • opryski są szczególnie niebezpieczne w okresie wiosennym, kiedy kwitną drzewa owocowe. Pszczoły potrafią aktywnie przynosić pokarm w promieniu do 1,5 km od ula. Jeżeli decydujemy się na opryski, to należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Najlepiej wykonywać je w godzinach przedwieczornych, kiedy  loty pszczół już ustają,

  • wybierajmy rośliny do posadzenia na balkon lub do ogrodu, które zawierają odpowiednio dużo nektaru i pyłku, jak lawenda, jeżówki czy macierzanka,

  • sadźmy różne gatunki roślin, tak aby dieta pszczołowatych była zróżnicowana, pamiętając by były to rośliny rodzime – dzięki temu wspieramy pszczoły i chronimy bioróżnorodność,

  • pamiętamy przy tym, aby wybrane gatunki kwitły w różnych okresach – tak, żeby pszczoły mogły zbierać pożywienie od wiosny do jesieni,

  • w okresie wiosennej suszy i latem wystawiajmy dla tych pożytecznych owadów naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których  będą mogły stanąć by napić się wody.

Jak leśnicy pomagają pszczołom ?

W ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu” prowadzonego przez Lasy Państwowe w całej Polsce wybrano 104 pasieki, gdzie za pomocą systemu elektronicznych wag monitorowany jest pożytek i badane są różne parametry z życia pszczół. Uzyskane w ten sposób dane wraz z informacjami dotyczącymi okresów kwitnienia roślin (stanowiących bazę pokarmową pszczołowatych) posłużą do zdiagnozowania okresów niedoborów pokarmu w różnych rodzajach środowisk leśnychBędzie to stanowić podstawę do określenia potencjału miododajnego lasów i racjonalnego ich wykorzystania, z uwzględnieniem potrzeb wielu innych gatunków pszczołowatych nie tylko pszczoły miodnej.

Więcej o pszczołach można dowiedzieć się w artykule "Światowy Dzień Pszczół".