Skrzydlaci podopieczni z Nadleśnictwa Koło

Bocian czarny (Ciconia nigra), nazywany potocznie hajstrą jest kuzynem bociana białego. W kolskich lasach miejsca lęgowe znalazły 4 pary tego gatunku, prowadzącego wyjątkowo skryty tryb życia.

Do jednego z bocianich gniazd, zlokalizowanego na 270-letnim pomnikowym dębie szypułkowym, bociany wróciły po 5 latach nieobecności. Co prawda to nowa, młoda i niedoświadczona para tego chronionego gatunku, ale spisała się na medal i wydała na świat zdrowego pisklaka, któremu nadano imię „Weteran”. Niedoświadczeni rodzice przystąpili do lęgów z opóźnieniem, a w gnieździe oprócz bocianiego malucha znaleziono jeszcze 2 niezapłodnione jaja. Ostatnio „Weteran” został zmierzony, zważony i zaobrączkowany.  

Zdjęcie przedstawia wspinaczkę na drzewo. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Koło

W tym roku w nadleśnictwie Koło zaobrączkowano 6 młodych bocianów czarnych z 3 miejsc lęgowych. W jednym z gniazd były aż 3 pisklęta!

Bocian czarny to gatunek, który podlega ścisłej ochronie. Ptaki chronione są do tego stopnia, że dokładna lokalizacja ich gniazd pozostaje tajemnicą. W Polsce wokół zajętych gniazd w promieniu do 200 metrów tworzy się, zgodnie z przepisami prawa ochrony przyrody, strefy ochrony całorocznej oraz w promieniu do 500 m od gniazda strefy ochrony okresowej. Strefa ochrony okresowej ma chronić ptaki w okresie lęgowym, czyli od 15 marca do 31 sierpnia. W Nadleśnictwie Koło obecnie znajdują się 4 strefy ochrony bociana czarnego i wszystkie w tym roku są zasiedlone.

Na zdjęciu uczestnicy akcji obrączkowania bocianów stoją pod drzewem.Fot. Archiwum Nadleśnictwa Koło

W wielkopolskich lasach gniazduje największa i najbardziej zwarta populacja bociana czarnego, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu utrzymuje pozycję polskiego bocianiego lidera. To doskonały przykład na to, jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i pasjonatami, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści.

Kolskie „maluchy” bociana czarnego zaobrączkował, poważył, pomierzył oraz ocenił stan zdrowotny Pan Dariusz Anderwald, prezes Komitetu Ochrony Orłów, jak również kierownik pomyślnie przeprowadzonego projektu „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego Ciconia nigra na terenach leśnych” Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie i Komitet Ochrony Orłów, a realizowanego na terenie Lasów Państwowych.

Kolaż zdjęć przedstawiający mierzenie, ważenie i obrączkowanie bociana czarnego. Fot. archiwum Nadleśnictwa Koło

 „Jako gospodarze terenu leśnego z wielką radością przyglądaliśmy się naszym bocianim „podopiecznym”, a możliwość ich bliższego poznania podczas obrączkowania jest dla nas niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem” - mówi Ilona Żółtowska z Nadleśnictwa Koło.

Bociany znakowane są na przełomie czerwca i lipca, gdy mają za sobą kilka tygodni życia, ważą ok. 2-3 kg, a ich dzioby nie są krótsze niż 7 cm i dłuższe niż 12 cm. Osobniki w tym wieku nie sprawiają żadnych problemów przy zakładaniu obrączki, a jednocześnie są już na tyle duże, że nie stanowi to dla nich zagrożenia.

Dzięki tym działaniom możliwe będzie śledzenie wędrówek i losów konkretnych osobników. Z kolei pozyskane w ten sposób informacje pozwolą na lepsze poznanie zarówno zwyczajów, jak i życia tego gatunku, jak również zagrożeń, na jakie jest on narażony.

 

Czy wiesz, że:

  • Bocian czarny należy do gatunków strefowych. Ideą ochrony strefowej jest wytyczenie wokół gniazd obszaru, w którym zabronione jest przebywanie człowieka. Wszystko po to, by nie niepokoić ptaków w trakcie sezonu lęgowego. Kluczowa rola w ochronie strefowej ptaków przypada leśnikom, jako zarządcy terenów leśnych. Wymaga to dobrej znajomości nie tylko przepisów prawa, ale i wiedzy merytorycznej. Tym samym ochrona gatunkowa stanowi ważną część ochrony przyrody realizowanej przez Lasy Państwowe. Jej efektywność przejawia się m.in. w utworzeniu na obszarze RDLP w Poznaniu prawie 100 stref bociana czarnego o łącznej powierzchni przekraczające 3 tys. ha. To jeden z najwyższych wskaźników w kraju.

Infografika zawierająca informacje na temat bociana czarnego. Archiwum Lasów Państwowych

  • Obrączkowanie bocianów to nie lada przeżycie, wymagające skupienia i odwagi. Przed wejściem do gniazda bociana czarnego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i przede wszystkim chronić swoje oczy. Oto wypowiedź uprawnionego do tej czynności wspinacza: Pisklęta, gdy są już nieco podrośnięte bywają trudne do okiełznania, trzeba być czujnym, najlepiej mieć gogle, gdyż młode cały czas atakują dziobem, również po sprowadzeniu na ziemię. Ich ruch jest błyskawiczny i bardzo celny. To bardzo niebezpieczne.

 

Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic zwierząt wielkopolskich lasów w cyklu "Wierzę w leśne zwierzę".