Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Nadleśnictwo Koło. Tropem polskich piramid

Czy wiedzieliście, że w Polsce są piramidy starsze od egipskich? Ależ owszem i to w naszych lasach! Megalityczne Nadleśnictwo Koło zaprasza do obejrzenia unikatowego fenomenu kulturowo-przyrodniczego.

Słowo piramidy kojarzy się dla większości z nas z Egiptem. Tak się jednak składa, że bardzo mało mówi się o piramidach, które powstały na terenie Polski. Są to piramidy – albo inaczej – grobowce megalityczne, które były na naszych ziemiach zanim powstała budowla w Stonehange czy piramidy w Egipcie. Ich wiek szacuje się na ponad 5500 lat!

Na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się 6 takich grobowców. Pięć z nich odnajdziecie w miejscowości Wietrzychowice (gmina Izbica Kujawska), jeden przy samej siedzibie nadleśnictwa w Gaju Stolarskim. Oba obszary stanowią Park Kulturowy Wietrzychowice, utworzony na podstawie uchwały Rady Gminy Izbica Kujawska w 2006 roku. Od 2014 teren Parku dzierżawiony jest od nadleśnictwa przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej.

Nazwa "megalit" wywodzi się z języka greckiego i oznacza dosłownie "wielki kamień" (megas - wielki, lithos - kamień).

Wspomniane grobowce mają formę długich, trapezowatych w rzucie poziomym, ziemnych nasypów, szerokich od 6,5 do 10 m w części czołowej i wysokich na ponad 2 m. Nasypy ziemne obstawione są od czoła i po bokach dużymi głazami polnymi, których dłuższa średnica wynosi do 1,5 m. Grzbiet stopniowo, na zróżnicowanych kolejnych grobowcach obniża się do poziomu gruntu – od płn.-zach. Grobowce są miejscem pochówku starszyzny rodowej. Do dziś zachowały się w nich szczątki ludzkie.

Nakład pracy oraz wysiłek potrzebny do wzniesienia grobowca musiał być ogromny i wymagał bardzo sprawnej organizacji. Całkiem możliwe, że wykorzystywano siłę pociągową zwierząt. Widoczna jest też nadzwyczajna troska konstruktorów o trwałość budowli, mającej z założenia oprzeć się niszczącej sile czasu. Dzięki temu grobowce kujawskie dotrwały do dnia dzisiejszego i są świadectwem fascynujących dokonań cywilizacji z epoki kamiennej.

W sąsiedztwie Parku Kulturowego i częściowo na jego terenie udostępniona jest do zwiedzania ścieżka przyrodniczo-archeologiczną „Wietrzychowice". Ścieżka powstała dzięki staraniom i na koszt nadleśnictwa w 2006 r. Znajdziecie na niej 6 przystanków z tablicami o tematyce przyrodniczo-leśnej, mały pomost widokowy, urokliwy drewniany mostek, wiatę oraz miejsce postoju pojazdów.

Chcesz wiedzieć więcej co skrywają lasy Nadleśnictwa Koło, śledź nas na Facebooku oraz na stronie www!

 

Czy wiesz, że:

  • Grobowce zawierające pochówki starszyzny rodowej ułożonej na wznak w płytkich jamach - w szerszej i wyższej części grobowca, stanowiącej część czołową. Posiadają obstawę z dużych głazów narzutowych (czoła, naroża i przednie boki) oraz z kamieni o różnej wielkości (zmniejszające swoją średnicę w stronę zwężającego się końca, na płn.-zach.) Tak wytyczony, czytelny i mocno wystający ponad ziemię wydłużony kształt grobowców wypełniony jest nasypem ziemnym porośniętym trawą. Tylne odcinki grobowców są wygięte w kierunku płn.-wsch. Wysokość partii czołowych wynosi od 2 - 2,5 m;
  • Co roku we wrześniu organizowany jest Festyn Archeologiczny w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa – „Wehikuł Czasu" Organizatorzy: Stowarzyszenie – Ziemia Izbicka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz Fundacja Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego. Zapraszamy!