Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podpalał lasy, został złapany na gorącym uczynku!

Podpalał lasy, został złapany na gorącym uczynku!

W ubiegły piątek leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki zatrzymali podpalacza. Dzięki błyskawicznej reakcji i wcześniejszym działaniom, na miejsce przybyli również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach oraz Straż Pożarna. Podejrzany trafił do aresztu na 3 miesiące, a ogień szybko ugaszono.

"Do podpaleń dochodziło od kilku tygodni, większość z nich miała miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta Oborniki. Podpalacz wybierał różne lokalizacje i różne godziny podpaleń. Najczęściej dochodziło do nich w lasach w okolicy kąpieliska miejskiego „Żwirki” w Obornikach oraz w okolicy Słonaw. W zaledwie jednym dniu (24.06) podejrzewany przez nas podpalacz wzniecił 7 pożarów, część z nich miała miejsce w sytuacji przystąpienia do akcji strażaków w sąsiedztwie. Grasował również na znajdujących się po sąsiedzku terenach Nadleśnictwa Łopuchówko, wzniecając również tam wielokrotnie pożary”-relacjonuje Jacek Szczepanik, nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki.

Leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki  podejmowali od dłuższego czasu dyżury patrolowe, licząc na to, że uda się złapać podpalacza „w akcji”. I tak też się stało 22 lipca, w piątek inżynier nadzoru wraz z  zastępcą nadleśniczego i specjalistką ds. ppoż. osobiście złapali sprawcę i zaalarmowali policję.  

Fotografia przedstawia las po podpaleniu w Nadleśnictwie Oborniki. Archiwum Nadleśnictwa Oborniki.

Dzięki sprawnemu systemowi monitoringu przeciwpożarowego, aktywnej postawie społeczeństwa, błyskawicznym interwencjom strażaków z OSP i PSP oraz akcjom lotniczym z powietrza, udało się ograniczyć skutki aktywności podpalacza do 76 arów powierzchni łącznej.

„Bieżący rok jest niezwykle trudny dla leśników. Susza potęguje ryzyko pożarów i tempo rozprzestrzeniania się ognia. W pierwszym półroczu odnotowaliśmy już 23 pożary o łącznej powierzchni 2.01 hektara. Dla porównania w ubiegłym roku las płonął 6 razy i ogień wyrządził szkody na 88 arach. Kiedy mówimy o przyczynach pożarów w lasach, to pamiętajmy, że większość z nich to dzieło rąk ludzkich"- przypomina zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Jarosław Bator.

„Od początku roku do 26 lipca 2022 r. w lasach państwowych RDLP w Poznaniu odnotowano 176 pożarów na ok. 25 hektarach. W roku 2021 odnotowano w tym samym okresie 48 pożarów o łącznej powierzchni ok. 10 hektarów"- przypomina Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu”.
 

Do walki z pożarami leśnicy na terenach leśnych  RDLP w Poznaniu  mają do dyspozycji między innymi:
  • sieć  44 punktów obserwacji naziemnej (dostrzegalnie i wieże z aparaturą TV, System "Smoke detection"), z których prowadzi się obserwację lasu,
  • 2  samoloty patrolowo-gaśnicze typu dromader, które stacjonują w dwóch Leśnych Bazach
  • Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne (PAD) działające w każdym nadleśnictwie od godzin rannych do godzin wieczornych.