Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wyruszmy na jagody

Wyruszmy na jagody

W wielkopolskich lasach rozpoczął się sezon na jagody. Na własne potrzeby można je zbierać bez ograniczeń, ale musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Owoce runa leśnego powinniśmy zbierać ręczne, bez użycia jakichkolwiek narzędzi czy urządzeń, które niszczą lub uszkadzają roślinny.

Słoneczne lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu a zbieranie jagód czy też grzybów to najczęstsze powody wypraw do lasu. W wielkopolskich lasach już od kilku dni można spotkać osoby zbierające jagody. Borówka czarna - bo tak się fachowo nazywa ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czernica, borówka czarna, czarna jagoda. Występuje w borach sosnowych i świerkowych, w borach mieszanych, na obrzeżach lasu, torfowiskach, polanach często tworząc bardzo rozległe połacie. Borówka kwitnie od kwietnia do czerwca, a pierwsze owoce  pojawiają się już w połowie czerwca, niekiedy utrzymują się aż do końca września. Owocami są kuliste jagody, wielkości 5-8 mm, o silnie barwiącym, ciemnoczerwonym soku. Smaczne owoce borówki królują wśród przepisów kulinarnych, mają też duże zastosowanie w lecznictwie.

Ponadto mają działanie m.in. przeciwcukrzycowe, ściągające i  antyseptyczne. Są znakomitym źródłem witaminy C i cukru, zaspokajające pierwszy głód. Świeże jagody oraz wyciągi z liści zawierają substancję działającą  podobnie jak insulina, regulujące poziom cukru we krwi. Poza tym czarna jagoda jest również lekarstwem na dolegliwości żołądkowe. Ekstrakty z jagód znajdują się w preparatach okulistycznych. Stosuje się je zarówno w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej, jak i przy chorobach siatkówki oka. Polecane są również osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, bo zawarte w nich substancje wzmacniają naczynia włosowate, czyniąc je nieprzepuszczalnymi dla cholesterolu.

Zbierający jagody powinni jednak pamiętać, aby przed zjedzeniem, dokładnie umyć owoce. Brudne jagody mogą być źródłem groźnej choroby pasożytniczej, jaką jest bąblowica. Wywołuje ją larwy tasiemców roznoszony m.in. przez lisy, które zakażają odchodami runo leśne.