Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wybuchowe znalezisko w kolskim lesie

Wybuchowe znalezisko w kolskim lesie

Kolejne wybuchowe pamiątki z czasów II Wojny Światowej zostały odnalezione w wielkopolskim lesie. Za sprawą poszukiwań Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii DENAR z Kalisza, na terenie Nadleśnictwa Koło odnaleziono 5 pocisków artyleryjskich sprzed przeszło 70 lat.

27 marca 2021 r. dzięki Kaliskiemu Stowarzyszeniu Poszukiwaczy Śladów Historii DENAR, w bliskim sąsiedztwie miasta Koło w lesie na terenie Uroczyska Mikołajówek Leśnictwa Rzuchów odnaleziono i zabezpieczono:

  • 4 pociski artyleryjskie typ B (od 76 do 105 mm)
  • 1 pocisk artyleryjski typ A ( do 75 mm)
  • 1 granat moździerzowy typ B (81 i 82 mm)
  • 8 zapalników

Po oględzinach okazało się, że niewybuchy pochodzą najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej, czyli w kolskich lasach przeleżały przeszło 70 lat!

Poszukiwania Stowarzyszenia DENAR nie były przypadkowe, nastąpiły na skutek wzajemnego porozumienia Poszukiwaczy i leśników z Nadleśnictwa Koło. Członkami Stowarzyszenia Denar jest grupa historycznych „zapaleńców”, prywatnie także przyjaciół, których połączyła miłość do historii. Dzięki ich pracy w 2020 w kaliskich lasach udało się znaleźć skład z bronią pochodzący z 1945 roku! Więcej o tym znalezisku przeczytacie w artykule Nadleśnictwa Kalisz.

Odnaleziona w okolicach Koła wojenna amunicja nie była dla poszukiwaczy żadnym zaskoczeniem, gdyż od początku Szczegóły uzyskania pozwolenia na poszukiwanie zabytków  zawiera Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wojny kolskie tereny były obiektem częstych walk i bombardowań. Jak wspomina miejscowa ludność z Mikołajówka, na tych terenach w czasie II wojny światowej znajdowały się niemieckie składy amunicji. Kiedy wojska Wehrmachtu wycofywały się, składy poddano likwidacji. Niestety nie wszystkie pociski eksplodowały, część z nich na skutek wybuchu została rozrzucona w promieniu kilkuset metrów a w ziemi przetrwały do dziś.

Przypominamy, że poszukiwanie zabytków w lasach wymaga pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zgodę właściciela gruntu (w tym przypadku Nadleśnictwa Koło). Przepis ten dotyczy również poszukiwań prowadzonych z użyciem urządzeń elektronicznych.

Grafika zawiera informacje o legalnym poszukiwaniu zabytków, opracowanie Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Po dokonaniu odkrycia, na miejsce wezwano policję i patrol saperski, który zabezpieczył wojenne pozostałości. 

Uwaga, pociski to nie zabawka!
Przypominamy, że przy tego typu znaleziskach każdy musi wykazać się wyjątkową ostrożnością! Takich przedmiotów nie wolno dotykać, odkopywać, podnosić, czy przenosić w inne miejsca, ponieważ stanowią ogromne – śmiertelne zagrożenie! Każdorazowo o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować policję! Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne pododdziały saperskie!