Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

UWAGA! BARSZCZ SOSNOWESKIEGO

UWAGA! BARSZCZ SOSNOWESKIEGO

Nadleśnictwo Pniewy informuje o przypadkach występowania osobników barszczu Sosnowskiego Heracleum sosnowskyi w pobliżu ścieżki rekreacyjno-edukacyjnej Dolina Samy (leśnictwo Kaźmierz – okolice wsi Sierpówko).

Na trasie nowo powstałej ścieżki „Dolina Samy" odnotowano obecność inwazyjnej rośliny – barszczu Sosnowskiego. Jest to roślina niebezpieczna, a kontakt z nią, zwłaszcza w upalne, słoneczne dni może skończyć się poparzeniami skóry oraz silnymi reakcjami alergicznymi. Dzieje się tak za sprawą związków furokumarynowych występujących w jej sokach, które uwrażliwiają ludzką skórę na promieniowanie UV.

Należąca do tzw. barszczy kaukaskich roślina, sprowadzona została do naszego kraju w latach 70-tych ubiegłego wieku  jako wysokoplenna roślina pastewna, do produkcji kiszonki. Szeroko uprawiana na terenie całej Polski, szybko wymknęła się spod kontroli, wykazując silne cechy gatunku inwazyjnego. Niestety zajmuje wciąż nowe tereny i jest bardzo trudna do zwalczenia.

Charakterystyczne dla tej rośliny są duże rozmiary – wysokość dochodząca do 3 m, masywność liści oraz łodyg. Nadleśnictwo Pniewy zwalcza stwierdzone osobniki barszczu Sosnowskiego przy użyciu  dopuszczonych do stosowania w Lasach Państwowych środków chemicznych, jednak na efekty trzeba będzie poczekać. Podjęte działania wymagają czasu oraz powtarzalności.

Bardzo prosimy Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do wywieszanych na tablicy ogłoszeń komunikatów (miejsce postoju przy ścieżce).