Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Tydzień z sowami

Tydzień z sowami

Zapraszamy Państwa na podróż z „Sową" po kontynentach i cywilizacjach, począwszy od starożytnego Egiptu i Grecji przez cywilizację Majów po wierzenia ludów słowiańskich.

15 kwietnia br. w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu oraz 18 kwietnia br. w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu odbędą się spotkania poświęcone życiu tych niezwykłych ptaków.

Sowy są grupą ptaków osadzoną w kulturze całego świata od czasów starożytnych. Jest to zarazem najbardziej rozpoznawalny rząd ptaków, z którym związanych jest wiele legend, przesądów i zabobonów. Niezależnie jednak od kontynentów, wyznań i wierzeń sowy przez swój wygląd i zachowanie wywołują u ludzi podobne skojarzenia. Przyczyn wpływających na naszą sowią podświadomość jest wiele. Zaliczymy do nich nocny tryb życia, bezszelestny lot, przywodzący na myśl ducha czy zjawę, wielkie, przenikliwe i wszystko widzące oczy oraz odgłosy o tajemniczym i zatrważającym brzmieniu. To one oddziałują na ludzki umysł i zmysły jednakowo, niezależnie od granic państw czy różnic kulturowych.

Z jednej strony sowy wzbudzają trwogę, z drugiej są czczone niczym bóstwa, są pogardzane i podziwiane, uważane za mądre jak i uosabiające głupotę, są powiązane z uprawianiem czarów jak i z medycyną, wróżą pogodę, nadchodzące narodziny ale i nadchodzącą śmierć, są elementem tradycyjnego pożywienia jak i wykwintnej, wyrafinowanej kuchni. Ich postrzeganie na przestrzeni wieków i kultur powiązane jest nie tylko z tradycją ale i z poziomem wiedzy, edukacją. Świadczy też o głęboko zakorzenionej w wierzeniach ludowych sowomanii.

Prócz wierzeń kulturowych wykłady mają na celu przybliżenie uczestnikom biologii i ekologii sów, zapoznanie z wyjątkowymi sowymi zmysłami a także metodami ochrony. Pamiętajmy, iż w dużej mierze prawidłowa ochrona polskich gatunków zależy od nas – leśników. Nie tak dawno zakończył się projekt ochrony i monitoringu gatunków leśnych, Bubobory. Przy tej okazji zachęcamy Państwa do głosowania w europejskim konkursie na projekt edukacyjny, w którym „Bubobory" zostały zakwalifikowany do finału. Cieszymy się, iż idea "Buboborów" jest wciąż żywa a poznańskie nadleśnictwa podejmują własne działania, również edukacyjne, skierowane do najmłodszych uczestników.
 

resources-to-get