Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

targi eko - las 2014 za nami

targi eko - las 2014 za nami

Każdy kto chciałby zobaczyć najnowsze produkty oraz poznać nowinki technologiczne wykorzystywane w leśnictwie i branży drzewnej powinien wpisać te wydarzenie na stałe do swojego kalendarza.

W dniach od 4 do 6 września 2014 r. w miejscowości Mostki koło Świebodzina odbyła się XIV edycja Targów Gospodarki leśnej, Przemysłu drzewnego i Ochrony środowiska EKO - Las 2014. Na powierzchni ponad 50 tys. m2 zaprezentowało się 150 wystawców z 10 europejskich państw m.in. Polski, Niemiec, Austrii, Szwecji i Czech. Było to największe w Polsce i jedno z największych w Europie wydarzeń, skupiające liderów szeroko pojętej branży leśnej. Wysoki poziom organizacyjny i merytoryczny zapewnili organizatorzy: Międzynarodowe Targi Poznańskie wspólnie Lasami Państwowymi i Polskim Towarzystwem Leśnym. Rangę targów podniósł honorowy patronat Ministerstwa Środowiska.

Lasy Państwowe oraz Polskie Towarzystwo Leśne wzbogaciły program wydarzeń targowych poprzez organizację konferencji naukowej i forum leśnego. Konferencja naukowa pt. „Perspektywy Rozwoju Techniki Leśnej" zgromadziła ludzi świata nauki, którzy w swoich referatach poruszyli wiele aspektów prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce, natomiast Forum leśne „ Człowiek, Las, Drewno", stworzyło okazję do dyskusji między przedsiębiorcami leśnymi i przedstawicielami PGL LP na tematy dotyczące organizacji pracy w lesie, ergonomii pracy, pozyskiwania drewna, przygotowania surowca do sprzedaży, oraz wyboru wykonawców usług leśnych.

Spośród wielu produktów na szczególną uwagę zasługiwały te, którym przyznano Złoty Medal MTP. W tym roku tę prestiżową nagrodę przyznano pięciu produktom. Złotymi medalistami zostali m.in. :

Harvester Ponsee Scorpion z obrotową kabiną i innowacyjnym systemem montażu żurawia, poprawiającym widoczność podczas pracy oraz Pługofrez PR-H2, produkt OTL w Jarocinie, służący do konserwacji i odnawiania rowów melioracyjnych.

  

 

W trakcie targów odbyły się pierwsze w Polsce zawody operatorów forwarderów. W etapach eliminacyjnych zawodnicy mieli za zadanie pojedynczo załadować 10 drewnianych kłód w jak najkrótszym czasie, a w rywalizacji finałowej zmierzyli się z torem przeszkód w czterech konkurencjach. Wydarzenie to było elementem eliminacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, organizowanych jako imprezy towarzyszące targom KWF i Elmia Wood.

Ponadto podczas licznych pokazów zwrócono uwagę na bezpieczeństwo pracy w leśnictwie, zademonstrowano m.in. przerzynkę drewna pod naprężeniem oraz instruktaż ratownictwa medycznego. Oprócz tego każdy mógł wziąć udział w konkursie wiedzy brakarskiej, którego główną nagrodą było uczestnictwo w kursie brakarskim.

Kolejna edycja targów EKO-LAS 2016 odbędzie się w Janowie Lubelskim.