Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

STOP zaśmiecaniu lasów

STOP zaśmiecaniu lasów

Pomimo wielu kampanii edukacyjnych, świadomość społeczna odnosząca się do postaw proekologicznych, szanujących środowisko przyrodnicze, wciąż zawodzi. Śmieci są jednym z głównym problemów Lasów Państwowych, związanych z presją turystyczną. To nie tylko problem natury estetycznej ale i kosztowny problem ekologiczny.

Często zapominamy, że LAS jest również naszym domem, dzięki któremu możliwe jest życie na Ziemi. A trudno sobie wyobrazić swój dom, pokój czy mieszkanie pełne śmieci. Bywa i tak, że pojedynczy papierek zawieruszony na podłodze nie daje spokoju lokatorom. Dlaczego zatem nie potrafimy przenieść tych nawyków na łono przyrody?

Co roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu organizowanych jest wiele akcji angażujących i aktywizujących lokalną społeczność do walki z tonami śmieci, które zalegają w lasach. Tylko w ten sposób możliwe jest zwrócenie uwagi na problem, którego nie da się zamieść pod leśną ściółkę. Od przedszkoli i szkół po lokalne grupy działania i służby mundurowe, akcje „stop zaśmiecaniu lasów" przybierają na sile, podnosząc świadomość ekologiczną społeczeństwa, również do reagowania na takie procedery i zgłaszania odpowiednim służbom.

1,5 mln zł rocznie - to koszt sprzątania śmieci z terenu 25 nadleśnictw, ponoszony przez poznańską dyrekcją. Niestety tendencja jest co roku zwyżkowa.

Jako jeden z przykładów warto wymienić Nadleśnictwie Kalisz, które zakończyło III edycję sprzątania lasu, angażując osoby uprawiające geocaching. To właśnie dla tej grupy, aktywnie spędzającej czas w lesie, jego estetyka jest wyjątkowo ważna. Dbając o ochronę środowiska geocacherzy lokalnie organizują spotkania typu "CITO" (Cache In Trash Out). Oficjalna informacja o wydarzeniach CITO tłumaczy: Events might be focused on litter clean-up, removal of invasive species, revegetation efforts or building trails, czyli wydarzenia te mogą skupiać się na sprzątaniu śmieci, zwalczaniu inwazyjnych gatunków roślin, odnowie szaty roślinnej lub budowaniu szlaków.

Dlatego też kaliscy keszerzy po raz trzeci spotkali się na wydarzeniu CITO przy ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Kalisz. 30 uczestników spotkania sprzątało Las Winiarski. Akcja ta miała charakter wolontariatu i cieszyła się zainteresowaniem nie tylko grup z Kalisza, ale i z Łodzi, Górzna oraz Tomaszowa Mazowieckiego. Zebrane śmieci zostały zeskładowane w miejscu wskazanym przez Nadleśnictwo a następnie wywiezione do utylizacji.

Podobny charakter miała II edycja cieszącej się olbrzymią frekwencją akcji społecznej pn. "Wielkie Sprzątanie Nadleśnictwa Antonin". Do realizacji tego zadania zaproszono prawie 50 różnych podmiotów (samorządy, stowarzyszenia, szkoły i inne). Nadleśnictwo zapewniło worki na śmieci, rękawiczki oraz wywóz i utylizację śmieci.

W wielkiej akcji sprzątania nadleśnictwa uczestniczyło łącznie ponad 500 osób! Głównie dzieci i młodzież szkolna, ale także pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Odolanowie, Urzędu Gminy w Przygodzicach, członkowie Stowarzyszenia Przyjazne Otoczenie, OSP ze Szklarki Przygodzickiej czy osadzeni w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wlkp.

Pamiętaj, nie zostawiaj w lesie śmieci! Jeśli zobaczysz nielegalne wysypiska zgłoś to leśnikom lub policji!

W ramach tych działań zebrano z antonińskich lasów ponad 15 ton śmieci. Zainicjowana w zeszłym roku przez leśników akcja, powoli wpisuje się w kalendarz działań, których celem jest uświadomienie potrzeby ochrony otaczającego nas  środowiska przyrodniczego. Wielkie sprzątanie uświadamia wszystkim uczestnikom jak ogromny jest problem zaśmiecania naszego wspólnego otoczenia i to mimo funkcjonowania już od wielu miesięcy ustawy tzw. "śmieciowej".

Pracownicy nadleśnictwa – podczas akcji sprzątania – przeprowadzili dla najmłodszych uczestników warsztaty propagujące ograniczanie powstawania odpadów i ich negatywnego wpływu na stan oraz wizerunek lasów, a także otaczającej przyrody.

Las to niezwykle złożony ekosystem, a śmieci nie są jego częścią. Co więcej, jako obcy element środowiska, stanowią śmiertelne zagrożenie dla wielu żyjących w lesie organizmów. Nie wspominając o zagrożeniach ekologicznych i względach estetycznych. Zachowajmy lasy piękne i czyste, dla nas i dla przyszłych pokoleń, by mogły wypoczywać korzystając z ich wszystkich walorów.