Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Śródleśna filharmonia

Śródleśna filharmonia

Kiedy słońce zaczęło przygrzewać i nadeszły pierwsze upalne dni, śródleśne zbiorniki wodne zostały opanowane przez żaby zielone, które rozpoczęły gody. Płazy te nie są tak atrakcyjne wizualnie jak ich moczarowe kuzynki, ale za to głośno akcentują swoją obecność.

Do żab zielonych zalicza się w Polsce trzy gatunki: żabę śmieszkę, żabę jeziorkową i żabę wodną. Wszystkie one są bardzo do siebie podobne, a ta ostatnia jest mieszańcem dwóch pierwszych. Często zasiedlają te same zbiorniki wodne, a ich rozróżnienie nierzadko wymaga badań genetycznych.

Ze snu zimowego budzą się dopiero w kwietniu i podejmują wędrówkę do miejsc rozrodu, gdzie przebywają do jesieni. Do rozmnażania przystępują, gdy nadejdą pierwsze wiosenne upały, a woda osiągnie temperaturę 18-20oC. Wtedy można słuchać ich chóralnych koncertów. Głośny rechot umożliwiają im dwa pęcherze głosowe (rezonatory) znajdujące się po bokach głowy. Samce zwykle unoszą się na wodzie i popisują się zdolnościami wokalnymi, aby zwabić partnerki. Szczególnie chętnie „śpiewają" wieczorem i w nocy. Przebywając w tym czasie w pobliżu, można podziwiać to niesamowite słuchowisko.

Po spotkaniu wybranek samce starają się wejść na ich grzbiet i chwycić je pod pachami. Wtedy wpadają w tzw. ampleksus, który umożliwia im zapłodnienie jaj. Samice składają skrzek na dnie stawów. W jednym sezonie mogą złożyć nawet kilka tysięcy jaj. Kijanki rozwijają się przez 3-4 miesiące, po czym następuje przeobrażenie do postaci dorosłej.

Hibernacja rozpoczyna się w październiku, po nastaniu jesiennych chłodów. Z reguły odbywa się na dnie niezamarzających zbiorników wodnych. Żaby zagrzebują się w mule lub resztkach roślinnych i tak oczekują na nadejście wiosny, by znowu rozpocząć swe niezwykłe koncerty.