Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Śnieżyce już kwitną!

Śnieżyce już kwitną!

Wszyscy na to czekaliśmy, Śnieżyca wiosenna-symbol przedwiośnia w końcu zakwitła. Zaplanujmy zatem wizytę w rezerwacie „Śnieżycowy Jar” (Nadleśnictwo Łopuchówko) w najbliższy weekend 20-21 marca 2021 r. Stosujmy się przy tym do aktualnych zasad bezpieczeństwa i nie zrywajmy tych unikatowych roślin.

Śnieżycowy Jar położony nieopodal aglomeracji poznańskiej, w leśnictwie Starczanowo jest jednym z nielicznych w Wielkopolsce stanowisk śnieżycy wiosennej. Rezerwat istnieje od 1975 r., jednak jego popularność zyskała na znaczeniu w ostatnich latach.

Fotografia przedstawia kwitnące Śnieżyce wiosenne. Archiwum Nadleśnictwa Łopuchówko.

Co magicznego przyciąga turystów do Śnieżycowego Jaru?

Oczywiście śnieżyca wiosenna. Zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia rezerwat wypełniają białe kobierce utkane z dzwoneczków. Ich wyjątkowość na terenie Wielkopolski wynika z tego, że widok tej rośliny zarezerwowany jest dla turystów wybierających się w góry. Śnieżyce można spotkać w Karpatach, Sudetach, licznie występują także w Bieszczadach. Roślina ta objęta jest w Polsce ochroną gatunkową.

Skąd więc śnieżyca przywędrowała do Wielkopolski?

Pojawienie się śnieżycy wiosennej na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko można przypisać celowemu działaniu człowieka. Na mapach sprzed ponad stu lat, w ogóle nie ma w tym miejscu lasu.  Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna. W tym roku zwiedzający będą mogli obserwować charakterystyczne białe kwiatki, spacerując po nowooddanej w zeszłym roku do użytkowania-kładce.

Nowe zasady poruszania się po rezerwacie

W tym roku organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar” została dostosowana do obecnej sytuacji epidemicznej. Na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony został ruch jednokierunkowy, tym samym wejście do rezerwatu możliwe będzie wyłącznie od jego południowej części–zgodnie z mapą zamieszczoną poniżej. Kierunek dotarcia do wejścia oraz kierunek ruchu w samym rezerwacie zostaną odpowiednio i czytelnie oznakowane.    Infografika przypomina zasady poruszania się po rezerwacie. Archiwum Nadleśnictwa Łopuchówko.Infografika przypomina zasady poruszania się po rezerwacie. Archiwum Nadleśnictwa Łopuchówko.

Mapa z zaznaczonymi kierunkami poruszania się po rezerwacie. Archiwum Nadleśnictwa Łopuchówko.Jak przygotować się do wędrówki?

Odwiedzającym polecamy wybór wygodnego, dobranego do pogody stroju terenowego. Najważniejsze jest odpowiednie obuwie (takie jak kalosze), umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem, szczególnie na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska. Przed wyruszeniem na szlak, zachęcamy do pobrania mapy.