Asset Publisher
PSZCZELA NIEDZIELA W STARYM BROWARZE
PSZCZELA NIEDZIELA W STARYM BROWARZE
Od dziecka wiemy, że pszczoły są pożyteczne. Czy jednak umiemy wyjaśnić, dlaczego? Okazja do uzyskania odpowiedzi pojawiła się w niedzielę 26 maja w parku w Starym Browarze podczas pikniku PSZCZELA NIEDZIELA.
Kto nie spędził z nami Pszczelej Niedzieli w parku Starego Browaru, niech żałuje! W Pszczelej Wiosce każdy znalazł coś dla siebie!
Dla miłośników występów przed szerokim gronem publiczności organizatorzy przygotowali scenę, na której odbyły się konkursy i występy przyrodnicze inspirowane pszczołami.
W czasie spotkania wybierano najpiękniej przyozdobiony ul (konkurs UL jest cool), który już za rok stanie w pasiece pszczelarskiej pana Adriana Suszki. Jury wybierając najpiękniejszy ul miało nie łatwe zadanie, doceniano przede wszystkim kreatywność i samodzielne wykonanie. Konkurs kierowany był do uczniów klas 1-6 a nagrodą główną w konkursie była wycieczka do pasieki Pana Adriana Suszki.
W kolejnym konkursie wzięło udział tylko 6 uczennic, jednak pomysłowość dziewcząt zaskoczyła niejednego widza. Ostatecznie wygrała Nadia, która swój swoją spódniczkę zrobiła z wieczek od słoików. Drugie miejsce zajęła jej koleżanka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Poznaniu, która również wykorzystała pszczele zakrętki do ozdoby swojego stroju.
Szeroki uśmiech wstąpił na usta każdego, kto próbował się zmierzyć z konkursem Gderliwa Pszczoła. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeczytać przyrodnicze łamańce językowe.
konkursowy łamieniec językowy:
"W wysuszonych sczerniałych trzcinowych szuwarach sześcionogi szczwany trzmiel bezczelnie szeleścił w szczawiu trzymając w szczekach strzęp szczypiorku i często trzepocząc skrzydłami".
Nagrodą w konkursie była statuetka Gderliwej pszczoły, specjalnie wykonaną metodą witrażu przez panią Katarzynę Maćkowiak.
Na scenie rozstrzygnięto również konkurs plastyczny planeta pszczół, w którym udział wzięły dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej.
Do konkursu wpłynęło mnóstwo prac, za które serdecznie dziękujemy, zostaną one wyeksponowane w najbliższych dniach w ośrodku edukacyjnym w Łysym Młynie.
Pomiędzy konkursy zostały wplecione występy dzieci. Dzieci z Przedszkola nr 141 im Dziadka Borodzieja w Poznaniu zaśpiewały przepiękną piosenkę dla wszystkich uczestników pikniku.
a uczniowie klasy 1 Szkoły Podstawowej im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” zaśpiewali rapową piosenkę oraz wyrecytowali wierszyki o matce Ziemi.
Równocześnie w pszczelej wiosce, swoją pracą i pasją próbowali zarazić odwiedzających zaproszeni goście. Warsztaty plastyczne z Katarzyną Bajerowicz pobudzały kreatywne myślenie, bawiły a co najważniejsze edukowały. Wiadomo nie od dziś, że nauka przez zabawę jest najlepszym rozwiązaniem. Pod okiem ilustratorki powstawały różnokolorowe zapylacze, które każdy mógł ze sobą zabrać do domu.
Na swoim stoisku edukacyjnym przyrodnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przedstawili aplikację pszczoła, dzięki której można poznawać tajniki życia pszczół nie musząc wychodzić z domu. Prawdziwą zagwozdką dla młodych przyrodników było ułożenie drewnianych puzzli w kształcie plastra woskowego czy gra pamięciowa pszczele memo.
Dla miłośników szyszek, studenci z sekcji edukacyjnej oraz entomologicznej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotowali warsztaty plastyczne, podczas których opowiadali o roli owadów zapylających w przyrodzie. Uczestnicy pikniku mogli również poznać rośliny, które są bardzo ważne dla owadów zapylających. Studenci również okazali się bardzo pomocni na stoisku pokazującym strój pszczelarza, współorganizowanym przez Lasy Państwowe i Miody Suszka. Młodzi leśnicy opowiadali z wielkim zaangażowaniem o swojej drugiej pasji, jakim jest pszczelarstwo.
Podczas pikniku można było śledzić pracę pszczelarza, który na żywo dział barć. Uczestnicy pikniku mieli okazję dowiedzieć się co to jest barć i do czego ona służy pszczołom. W ubiegłych stuleciach bartnictwo było niezwykle popularne i pozwalało na zbieranie miodu wyprodukowanego przez dzikie pszczoły, dziś tradycja bartnictwa wraca do lasów. Świetne efekty pracy leśników oraz bartnika możecie zaobserwować na profilu Facebookowym Nadleśnictwa Kalisz.
Na stoisku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nie zabrakło mikroskopów, pod którym można było przyjrzeć się zatopionej w żywicy pszczole oraz innym owadom zapylającym, bez których pracy nie mielibyśmy owoców. Leśnicy przygotowali ponadto mnóstwo aktywności plastycznych min. malowanie pszczół wykonanych z masy solnej, malowanie na kamieniach. Z bliska na leśnym stoisku można było się również przyjrzeć budowie hotelu dla pszczół.
Szczególnym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się zabawa w zbieranie pieczątek podczas odwiedzania kolejnych stoisk. Nagrodą za zebranie wszystkich pieczątek była stworzona przez Justynę Kierat specjalnie na wydarzenie pszczela kolorowanka.
W pszczelej wiosce znalazła się również specjalna strefa animacji, na której dzieci mogły wykonać pszczele opaski oraz mogły pomalować buzie specjalnymi farbkami.
W pszczelej wiosce na specjalnym stoisku można było zakupić różnorodne miody. Cynamonowe, kakowe, akacjowe to tylko nieliczne smaki, które przygotowały Miody Suszka.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Stary Browar oraz Miody Suska serdecznie dziękują wszystkim osobom, które stworzyły pszczelą wioskę i aktywnie włączyli się w edukację najmłodszych.