Asset Publisher
Owady widziane okiem dziecka
Owady widziane okiem dziecka
Konkurs plastyczny organizowany jest w Nadleśnictwie Babki od siedmiu lat. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z okolicznych szkół, przedszkoli, domów kultury. Wydawać by się mogło, że wydarzenie organizowane po raz kolejny niczym już organizatorów nie zaskoczy. A jednak...
Tematem tegorocznego konkursu organizowanego przez Nadleśnictwo Babki były owady. Uczestnicy przedstawiali wykonaną w dowolnej technice pracę w formacie A4. Należało ją zatytułować i podać nazwę gatunkową owada.
Komisja nie miała łatwego zadania, gdyż napłynęło blisko 400 prac. Dominowały biedronki, mrówki i pszczoły. Pojawił się też rohatyniec nosorożec, chrabąszcz majowy, mieniak tęczowiec. Członkowie komisji wprawnym okiem dokonywali oceny prac również pod względem merytorycznym - zgodności cech morfologicznych poszczególnych gatunków, środowiska życia czy zachowania. Liczył się również sam pomysł na pracę i technika plastyczna. Pięknie wyklejono sylwetkę rusałki pawika, w technice kolażu zaprezentowano brudnicę mniszkę, a kropkowaniem ukazano piękno pazia królowej.
Dzieci szkół podstawowych zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Las moich marzeń"!
Każdy z członków komisji miał do dyspozycji określoną liczbę punktów, którą rozdzielał pomiędzy wybrane prace. Wśród obrazów uczniów klas początkowych ze szkól podstawowych wyróżniała się jedna, przedstawiająca pięknego motyla. Jej podpis wprawił jednak komisję w małą konsternację, gdyż tytuł brzmiał: „Górówka boruta", która to nie była znana większości jurorów, wzbudzając głosy zaskoczenia i zapytania. Okazało się, że dziecko doskonale uchwyciło cechy charakterystyczne motyla, który występuje wyłącznie w górzystych terenach południowej Polski. Praca dziewczynki nie tylko zaskoczyła jurorów ale też zajęła pierwsze miejsce w tej kategorii wiekowej.
Organizowanie konkursów tematycznych zachęca do poszukiwań zarówno dzieci, jak i dorosłych. Udział w konkursie wymaga przygotowań i zaangażowania. Miło widzieć, że działania polegające na wykonaniu pracy plastycznej mają szerokie walory edukacyjne. To nie tylko zachwyt nad pięknem przyrody i gotowość przelania doznań estetycznych na papier, lecz także poszerzanie wiedzy i świadomości przyrodniczej.
Siedmioletnia Ala zmusiła członków komisji do poszukiwań. Teraz już nikt nie poddaje w wątpliwość istnienia górówki boruty.