Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowatorskie "Brzmienie Lasu"

Nowatorskie "Brzmienie Lasu"

Tradycja i nowoczesność nie zawsze muszą stać po przeciwnych stronach barykady. Najlepszym tego przykładem jest współpraca Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Palatium” Nadleśnictwa Grodzisk oraz zespołu rockowego „Sounds Good”, stworzyli oni bowiem coś do tej pory niespotykanego. Połączenie brzmienia rogów myśliwskich oraz gitar elektrycznych i perkusji to nowatorskie podejście do tematu, za które zostali docenieni mistrzowskim tytułem na XXV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej-Brodnica 2021.

Posłuchać dźwięku rogu niosącego się pośród drzew to niezwykłe doznanie. W tym miejscu zwykle przytaczany jest fragment „Pana Tadeusza”, gdzie w niezwykle obrazowy sposób Mickiewicz opisuje występ Wojskiego - mistrza starodawnej sztuki gry na rogu. Sztuki, która wciąż jest żywa, czego dowodem są liczne zespoły praktykujące sygnalistykę. Bardzo często towarzyszą one uroczystościom związanymi z kręgami myśliwskimi, jak i leśnymi.

Fotografia przedstawia członków ZSM "Palatium", grających na rogach. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Grodzisk.

Historia „Palatium” rozpoczęła się w 2001 roku, gdy Wojciech Śliczner zwrócił się z pomysłem utworzenia takiego zespołu do swoich przełożonych w Nadleśnictwie Grodzisk.

„Zespół na początku składał się z 4 zapaleńców, jednak przez lata istnienia rozrósł się i wyszkolił przeszło dwudziestu sygnalistów. Część z nich kontynuuje granie nawet po opuszczeniu zespołu. Dzisiaj w Zespole gra dwanaście osób, a ich działalność zdobywa uznanie i odnosi sukcesy na szczeblu ogólnokrajowym”- wspomina Wojciech Śliczner zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Grodzisk.

ZSM „Palatium” często uświetnia imprezy i wydarzenia organizowane przez Nadleśnictwo Grodzisk. Tak jest i w przypadku Pikniku Historycznego, który corocznie jest organizowany w przypałacowym parku w Porażynie. Dwa lata temu pojawił się pomysł, by zmienić nieco konwencję i zrobić uczestnikom imprezy niespodziankę. Zaproszono więc do współpracy nowotomysko-opalenicki zespół rockowy Sounds Good.

„Aranżacje utworów muzyki rozrywkowej rozpisane na to niezwykłe połączenie nowoczesności i tradycji, tak bardzo spodobały się widowni, że w efekcie powstała płyta zatytułowana Brzmienie Lasu, która została wydana na 100-lecie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Aranżacje skomponował Bartosz Kucz, który na co dzień współpracuje m.in. z Sanah”-informuje Krzysztof Borowiak podleśniczy z Nadleśnictwa Grodzisk i członek ZSM "Palatium".

Promocji płyty miała towarzyszyć seria koncertów, którą niestety uniemożliwił wybuch pandemii. Mimo to muzycy obu zespołów nie spoczęli na laurach i na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Brodnicy zdobyli mistrzostwo w aż dwóch konkurencjach. To z resztą ich nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia nagroda. 

Fotografia przedstawia zbiór nagród ZSM "Palatium". Fot. Archiwum Nadleśnictwa Grodzisk.

„W tym roku Zespół obchodzi 20-lecie swojego istnienia, jak się okazuje to doskonała okazja do koncertowania i pomagania, „Brzmienie Lasu–Gramy dla Mai”, to koncert, który w ostatnim czasie wykonali grodziscy leśnicy i muzycy rockowo-bluesowi „Sounds Good”, aby w charytatywnej zbiórce pieniędzy wraz z wolontariuszami wesprzeć rodziców Mai Tomczak, dziewczynki walczącej z SMA”-wspomina Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Fotografia przedstawia fragment koncertu jubileuszowego ZSM "Palatium" we współpracy z Sounds Good. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Grodzisk.

Z okazji jubileuszu istnienia życzymy wszystkim dawnym i obecnym członkom ZSM „Palatium” niegasnącej pasji i dalszych sukcesów. Gratulujemy również odwagi i pomysłowości, która pozwoliła wyjść poza ramy utartej tradycji i spróbować zupełnie nowego podejścia do sygnalistyki.

Zachęcamy również do wysłuchania fragmentu jubileuszowego koncertu w wykonaniu ZSM „Palatium” i zespołu Sounds Good.