Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nordyckim spacerem przez Dąbrowe

Nordyckim spacerem przez Dąbrowe

Choć nazwa tej dyscypliny sportowej sugerować może raczej klimat ostrzejszy, obyło się bez deszczy i zimnych wiatrów. Piękne, jesienne słońce i roztaczający się dookoła zapach lasu powitały nas na starcie niedzielnego rajdu Nordic Walkling w Nadleśnictwie Pniewy.

Okazją do spotkania na trasie były obchody Światowego Dnia Serca. Nie zabrakło świetnego humoru, zabawy i przede wszystkim sportu.

Wzorem ubiegłych lat, leśnicy i kardiolodzy stali się inicjatorami wspólnych wędrówek po lesie. W Nadleśnictwie Pniewy pojawiło się blisko 200 wyczynowców i amatorów popularnych spacerów z kijkami. Marsz rozpoczęliśmy profesjonalną rozgrzewką, poprowadzoną przez instruktorów z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, którzy przez cały czas czuwali nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń, także w trasie. Wspólnie przemierzaliśmy najpiękniejsze zakątki  Nadleśnictwa Pniewy – Szkółkę Leśną i Arboretum w Dąbrowie, bogaty przyrodniczo kompleks leśny Dąbrowa oraz perłę wielkopolskiej przyrody – Ostoję Zgierzyniecką. Z wieży widokowej we wsi Zgierzynka mogliśmy podziwiać ten  wyjątkowy obszar, gdzie nakładają się na siebie trzy formy ochrony przyrody – rezerwat oraz dwa obszary Natura 2000 – ptasi i siedliskowy. Na wszystkie nurtujące pytania cierpliwie odpowiadał miejscowy leśniczy leśnictwa Lwówek a historię tego terenu przybliżyła nam Pani Sołtys wsi Zgierzynka.

Na strudzonych wędrowców czekał na mecie leśny posiłek oraz mnóstwo atrakcji. Każdy z bliska mógł przyjrzeć się produkcji Szkółkarskiej w Nadleśnictwie Pniewy, zwiedzić muzeum w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie oraz wziąć udział w losowaniu „leśnych nagród".

Organizatorami niedzielnego spotkania byli: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, Zakład Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Poznaniu, oraz Nadleśnictwo Pniewy.
Nadleśnictwo Pniewy wszystkim serdecznie dziękuje za wspólne wędrowanie! Darz Bór!