Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca 2015 r. Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów. To także początek wiosny - czas przebudzenia się do życia przyrody i symbolicznego zaproszenia społeczeństwa do lasów. Kampania "Lasy Państwowe. Zapraszamy" to hasło przypominające społeczeństwu, że lasy są otwarte i dostępne dla wszystkich.

Już ponad 90 lat Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza wspólnym majątkiem Polaków jakim są otaczające nas lasy. Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów, które zajmują 29 % powierzchni kraju, rosną na obszarze 9,2 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, PGL LP zarządza powierzchnią 7,6 mln ha. Jesteśmy największą w Unii Europejskiej Organizacją administrującą lasami należącymi do skarbu państwa.

Lasów w Polsce od wielu lat przybywa. Co roku odnawiamy las w miejscach, gdzie został wycięty a także zalesiamy tereny nieprzydatne do produkcji rolnej. Leśnicy rocznie sadzą 500 mln nowych drzew. Zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami przyrody i człowieka to wyzwanie, któremu leśnicy na co dzień starają się sprostać. Działając w sposób zrównoważony, pozwalamy zaspokoić potrzeby społeczeństwa w sposób bezpieczny dla lasu.

Zapewne wszyscy wiedzą, że drzewa produkują tlen, niezbędny do życia. Nie bez powodu lasy są nazywane płucami naszej planety.

Wielkopolskie lasy są naprawdę wyjątkowe a ich odwiedzanie i poznawanie to interesujący pomysł na miłe spędzane czasu - podkreśla Piotr Grygier, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Odwiedzając tereny poznańskiej dyrekcji warto skorzystać z oferty edukacyjnej naszych nadleśnictw. Posiadamy 10 ośrodków edukacji lesnej oraz 25 Izb edukacji leśnej. W całej Wielkopolsce oferujemy ponad 88 szlaków rowerowych, 57 tras konnych oraz 29 ścieżek dla pieszych. Leśnicy, gospodarze danego terenu dobrze znają lokalne lasy i chętnie pomogą zaplanować atrakcyjną wyprawę.

Las edukuje, dając nam bogaty zasób wiadomości przyrodniczych, służy naszemu zdrowiu, czyniąc je pełniejszym, uczy pokory i jest ostoją spokoju. Jest świetnym miejscem wypoczynku i rekreacji, dlatego zachęcamy do odwiedzania polskich lasów.

Międzynarodowy Dzień Lasów to czas, kiedy tradycyjnie w większości krajów odbywają się różne wydarzenia o charakterze edukacyjnym, wystawy, konkursy, akcje sadzenia lasu. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Lasy, Klimat, Zmiana".  My w tym dniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Międzynarodowe Targi Edukacyjne w Poznaniu, gdzie leśnicy na stoisku Lasów Państwowych będą prowadzić prelekcje i konkursy poświęcone wiedzy leśnej.