Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Majowe kwiaty

Majowe kwiaty

W podróż po kwiecistych lasach udajemy się z leśnikami z nadleśnictwa Włoszakowice. A czy w Dniu Matki można sobie wyobrazić piękniejszy prezent niż widok kobierca leśnych kwiatów? To także doskonała okazja do podszkolenia botanicznej wiedzy. Zapraszamy!

Czasami w starym, zamulonym rowie można odnaleźć naprawdę piękne rośliny. Należy do nich chociażby okrężnica bagienna (Hottonia palustris), której pierzaste, zebrane w okółki liście są całkowicie zanurzone, a nad powierzchnią wody bielą się tylko wysokie, złożone z kilku okółków kwiatostany.

Zażółciły się także w lesie żarnowce (Cytisus scoparius). Przejeżdżając przez takie złociste drogi można upajać się ich słodkim, miodowym zapachem. Chętnych jest wielu! Wśród gałązek, dosłownie oblepionych kwiatkami, od rana przewijają się tłumy owadzich amatorów żarnowcowego pyłku i nektaru.

Ot, małe puszki kłębuszki na cieniutkich łodyżkach kiwają się na wietrze nad Czarną Wodą. To wełnianki (Eriophorum sp.). Ich ulubionym miejscem bytowania są torfowiska i mokre łąki - potrzebują dużo wody i dużo światła. Spotkaliście kiedyś?

Więcej ciekawostek o leśnych gatunkach znajdziecie na Facebooku, fanpage nadleśnictwa Włoszakowice (@nadlenistwo.wloszakowice).