Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy warte Poznania - Sosnowa kraina

Lasy warte Poznania - Sosnowa kraina

Ostatnimi dniami upały nieco nam odpuściły, może więc warto wybrać się na wycieczkę w ciekawe miejsce? Dla nas zawsze najbardziej interesującym miejscem są lasy, dlatego zgodnie z zapowiedziami w tym tygodniu polecamy kolejne, warte odwiedzenia miejsce w naszej Dyrekcji. Tym razem zapraszamy Was do Nadleśnictwa Syców – naszej sosnowej stolicy.

Nadleśnictwo Syców jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe rejonów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Leży na pograniczu województw Wielkopolskiego, Dolnośląskiego i Opolskiego. Na jego terenie dominują lasy iglaste i mieszane, a ich królową jest sosna rychtalska. Niezwykle cenna, bo mimo upływu lat i zmiennych warunków zachowuje prosty kształt pnia i dobrze rozbudowaną koronę.

Sosna nie taka zwyczajna

Nie da się ukryć, że polskie lasy stoją, czy raczej rosną sosną, która stanowi ok. 60% drzew w Lasach Państwowych. Natomiast Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Rychtalskie (LKP) może pochwalić się obecnością jednego z najbardziej wartościowych ekotypów Sosny zwyczajnej. Czym jest ekotyp? To grupa osobników, która wyróżnia się na tle swego gatunku pewnymi cechami i bardzo dobrym przystosowaniem do swojego środowiska.


Fotografia przedstawia siewki sosny rychtalskiej. Fot. M. Zapart (Nadleśnictwo Syców).

Unikalny charakter sosny rychtalskiej dostrzeżono już 200 lat temu, a w 1996 r. postanowiono, że okoliczne tereny będą świetnym miejscem by utworzyć Leśny Kompleks Promocyjny.

Unikalny charakter sosny rychtalskiej dostrzeżono już 200 lat temu, a w 1996 r. postanowiono, że okoliczne tereny będą świetnym miejscem, by utworzyć Leśny Kompleks Promocyjny. Znajduje się tu wiele ścieżek pieszych, rowerowych i konnych oraz obiektów edukacyjnych. Na jego terenie wyznaczono również 6 rezerwatów przyrody, a także 148 pomnikowych drzew. W rychtalskich lasach oprócz sosny rośnie wiele przyrodniczych perełek, takich jak: Długosz królewski, Rosiczka okrągłolistna, widłaki, Paprotnica krucha, Fiołek torfowy, chrobotki czy storczyki.  

W biegu za „Różyczką”

Na terenie Nadleśnictwa Syców można również spróbować swoich sił w orienteeringu. Znajduje się tu bowiem Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka”, położony w miejscowości, której zawdzięcza swoją nazwę. Jest on podzielony na dwie części: północną i południową, a zawiera w sumie 41 punktów kontrolnych rozproszonych po lesie. Trasa jest dostępna w kilku wariantach o różnym stopniu trudności. To ciekawy pomysł na połączenie wiedzy praktycznej, zabawy i aktywności ruchowej. 

Fotografia przedstawia słupek - punkt kontrolny. Fot. Marcin Ciura (Nadleśnictwo Syców).

Orienteering oznacza różne formy aktywności związane z orientacją w terenie i użyciem mapy. Podejść do tematu można spokojniej, bardziej rekreacyjnie lub na sportowo, biegając, czy mknąc na rowerze. Punkt kontrolny to słupek o wysokości 90 cm. Jego górna część opatrzona jest charakterystycznymi biało-pomarańczowymi tabliczkami z kodem numerycznym. Zamontowano na nich również kasowniki, dzięki którym można potwierdzić swoją obecność w danym punkcie.

Mapka prezentująca wariant trasy Różyczka. Źródło Archiwum Nadleśnictwa Syców.

Do zabawy konieczna będzie mapa z wyznaczoną trasą. Gotowe mapy i materiały dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Syców oraz po zeskanowaniu telefonem kodu QR z tablicy informacyjnej, która znajduje się przed wejściem na szlak orientacyjny. 

Drzewne klony

Pierwotnie będące szkółką leśną Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka powstało w 1994 roku przy siedzibie Nadleśnictwa Syców w Stradomii. Swoje imię zawdzięcza wybitnemu specjaliście w dziedzinie dendrologii, czyli nauki o drzewach, nic więc dziwnego, że to naprawdę drzewiaste miejsce. Słynie ono też z działań mających na celu zachowanie i wzbogacanie naszej leśnej przyrody.

Fotografia przedstawia teren Arboretum w Stradomii. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Syców.

Na jego terenie znajduje się niezwykła kolekcja drzew, alpinarium wraz ze zbiorem roślin wodnych i chronionych, plantacje nasienne oraz „zielona szkoła”. Czym jest arboretum? Bywa również nazywane ogrodem dendrologicznym, a jest to miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy, często prowadząc wśród nich badania naukowe. Obecnie w Stradomii rośnie około 1500 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Szczególnie bogata jest kolekcja sosen! Dla miłośników kwiatów na wiosnę w ogrodzie rozwijają się magnolie i różaneczniki, a niektóre z nich kwitną aż do lata.    

Arboretum to również bank genów. Pełni funkcję archiwum, które zabezpiecza materiał genetyczny najbardziej wartościowych drzew w kraju. Na przykład na wypadek śmierci dębu Bartka, w Arboretum rosną jego małe klony, które stanowią przedłużenie jego istnienia, a także niezastąpione źródło informacji dla naukowców.

Fotografia przedstawia widok archiwum klonów z lotu ptaka. Fot. Archiwum Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka

Dalej funkcjonuje tu również szkółka drzew i krzewów, która produkuje sadzonki na potrzeby Lasów Państwowych. Prowadzony jest też punkt sprzedaży detalicznej. Jej pracownicy udzielają fachowych i praktycznych porad dotyczących uprawy poszczególnych gatunków.

    

Informacje o infrastrukturze turystycznej, położeniu ścieżek edukacyjnych czy miejsc postoju można znaleźć na portalu www.czaswlas.pl