Asset Publisher
Lasy warte Poznania-O małej Białowieży raz jeszcze
Lasy warte Poznania-O małej Białowieży raz jeszcze
Na terenie poznańskiej Dyrekcji znajdziemy prawdziwe skarby kultury i przyrody. Jednym z nich jest najstarszy w Wielkopolsce rezerwat przyrody, który dzięki leśnikom i przyrodnikom został powiększony do ponad 500 ha. Aby się tam dostać, trzeba wsiąść na nietypowy leśny prom.
Wyjątkowa bioróżnorodność
Świadczy to o złożoności funkcjonującego tu ekosystemu, który sprzyja występowaniu nawet tych mniej pospolitych gatunków, jak na przykład Dzięcioł średni.
Turystyczna perła Wielkopolski
Tak ciekawe przyrodniczo miejsce sprzyja edukacji leśnej. Dlatego poprowadzono tam kilka ścieżek wyposażonych w tablice edukacyjne i infrastrukturę turystyczną. Nieopodal w Ośrodku Edukacji Leśnej cały rok i bezpłatnie leśnicy prowadzą pasjonujące lekcje o lesie.
Pierwsza ze ścieżek nazywa się „Starorzecze” to pętla, zaczynająca się w miejscu przeprawy przez Wartę. Wskazuje i objaśnia widoki, które możemy napotykać na terenie rezerwatu. Korzystając z niej, można zapoznać się z wpływem, jaki rzeka wywiera na okoliczną przyrodę i krajobraz, nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew oraz dowiedzieć się nieco o mieszkańcach tutejszych lasów.
Powstała w 2017 roku ścieżka „Tropem Leśnych Zwierząt” częściowo łączy się z opisaną wyżej trasą, jest jednak nieco krótsza. Ma na celu edukację z zakresu gospodarki łowieckiej.
W południowej części rezerwatu bliżej miejscowości Orzechowo znajduje się kolejna ścieżka – „Nad Lutynią”. Z początku biegnie ona wałem i pozwala podziwiać wyłaniającą się spośród zielni rzekę, a następnie schodzi na śródleśne łąki. W szczególności warto przyjrzeć się rosnącym na brzegach lasom łęgowym, rzadkiemu widokowi w czasach, gdy większość rzek ma uregulowane koryta. Ścieżka prowadzi dalej w stronę Dębna i stanowiska archeologicznego w postaci pozostałości ziemnych po średniowiecznym grodzisku. Trasa zakręca i kieruje nas z powrotem na miejsce, z którego zaczęliśmy wycieczkę.
Gdyby tego wszystkiego było mało, Nadleśnictwo Jarocin nieustająco dba o kolejną atrakcję związaną z tym miejscem. Jest nią prom Nikodem, liczący ponad 80 lat, który początkowo służył wyłącznie do transportu drewna i zwierząt. Swoje imię zawdzięcza Nikodemowi Przybylskiemu, przewoźnikowi obsługującemu przeprawę blisko 40 lat temu. Prom funkcjonuje w okresie wakacyjnym, od maja do końca września. Właśnie przeszedł kolejny generalny remont i wkrótce powróci na wody Warty by przewozić podróżnych.