Asset Publisher
Lasy Rychtalskie okiem ekspertów
Lasy Rychtalskie okiem ekspertów
Niedawno obchodzony jubileusz Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Rychtalskie" jest okazją do podsumowań i wyznaczenia nowych celów. O przyszłości LKP, 15 września br. dyskutowali leśnicy, naukowcy oraz samorządowcy w ramach spotkania Rady Naukowo-Społecznej.
Ida Leśnych Kompleksów Promocyjnych narodziła się w latach 90-tych. Do dziś utworzono na terenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe aż 25 takich obszarów. Prezentują one wielką różnorodność polskich lasów, często najpiękniejszych w regionie drzewostanów o wyjątkowych osobliwościach przyrodniczych, kulturowych, krajoznawczych czy gospodarczych.
LKP „Lasy Rychtalskie" utworzony został w 1996 r., w południowej części Wielkopolski, obejmuje lasy o powierzchni 47 tys. ha. Reprezentują go dwa nadleśnictwa: Syców oraz Antonin a także Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, LZD Siemianice. Na jego terenie w obrębie leśnym Rychtal (stąd nazwa całego kompleksu) rośnie wartościowy lokalny ekotyp sosny pospolitej, z której pozyskuje się cenny materiał nasienny. Obszar oferuje turystom wiele atrakcji krajoznawczych, w tym niezwykłą dla obserwatorów ptaków Dolinę Baryczy.
Oprócz unikalnych dla siebie walorów stanowią również obszary doświadczalne, na których wdrażane są nowe badania i technologie związane z prowadzeniem racjonalnej gospodarki leśnej. Są one wynikiem długoletniej pracy leśników i doskonalenia metod opartych na fundamentalnych dziedzinach naukowych z hodowli lasu, ochrony lasu i ochrony przyrody. Godzenie tych zasad z potrzebami społecznymi konsultowane jest z przedstawicielami samorządów, instytucji naukowych, uczelni wyższych, lokalnych grup działania oraz osób prywatnie zaangażowanych w rozwój regionu. Dialog społeczny jest jednym z najważniejszych zadań Leśnych Kompleksów Promocyjnych, wpływając na lokalny rozwój i potrzeby społeczne.
Taki był również cel spotkania członków Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Rychtalskie", która obradowała 15 września w pięknym Dworze Myśliwskim i jednocześnie placówce naukowo-dydaktycznej w Ustroniu k. Wieruszowa. Gospodarzem konferencji był Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach. Podczas spotkania zaprezentowano referaty o gospodarce leśnej, ochronie przyrody i edukacji oraz przedstawiono wyniki badań naukowych. Omówiono również nowe technologie i plan szkoleń. W związku z obchodzonym w lipcu jubileuszem 20-lecia istnienia LKP "Lasy Rychtalskie" myślą przewodnią podczas obrad były odwołania do rysu historycznego, powołania i zmian w funkcjonowaniu LKP na przestrzeni lat.
Dyskusję prowadzili m.in. Henryk Piskonowicz, zastępca dyrektora RDLP w Poznaniu, prof. Antoni Miler, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej, Iwo Gałecki, dyrektor LZD Siemianice, Sławomir Kapica, burmistrz Miasta i Gminy Syców oraz Czesław Balcerzak, wójt Gminy Rychtal. W panelu podsumowującym podkreślono konieczność dalszej współpracy pomiędzy wszystkimi jednostkami, spełniając główne idee LKP. Jedną z nich jest wspólna promocja regionu, piękna przyrody i różnych form aktywnego wypoczynku, wykorzystując rozbudowaną infrastrukturę turystyczno-edukacyjną Lasów Państwowych. O osobliwościach i walorach rychtalskich lasów opowiada nowa publikacja - jubileuszowy folder, wydany wraz mapą tego obszaru.
Zachęcamy Was, by cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury, odkrywaniem i poznawaniem lasów w swojej najbliższej okolicy a także do planowania dalszych wycieczek krajoznawczych, korzystając z uroków i osobliwości LKP „Lasy Rychtalskie".