Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Łączą nas drzewa

Łączą nas drzewa

18 kwietnia w Nadleśnictwie Łopuchówko zasadziliśmy wspólnie nowy las. To już kolejna edycja akcji „Łączą nas drzewa”, w ramach której leśnicy, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych oraz wojska wraz z uczniami i okolicznymi mieszkańcami połączyli siły, by wspólnie zasadzić nowe pokolenie lasu.

„Ta akcja jest częścią prac, które jako leśnicy wykonujemy co roku w ramach prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Wprowadzamy nowe pokolenia drzew i zalesiamy tereny, które do tej pory lasem nie były. Zapewnia nam to ciągłość i trwałość naszych lasów. Przy okazji staramy się zwiększać ich różnorodność i odporność w obliczu postępujących zmian klimatu. Tylko w tym roku na terenie całej RDLP w Poznaniu posadzimy 22 miliony sadzonek. To obszar 3400 hektarów, co odpowiada 4820 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim,” przypomina dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko, dyrektor RDLP w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny wraz z Panem Michałem Zielińskim - Wojewodą Wielkopolskim, żołnierzami Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań,  przedstawicielami  Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach oraz Komendy Powiatowej Policji w Obornikach, uczniami i nauczycielami z okolicznych szkół oraz mieszkańcami spotkali się, by w leśnictwie Buczyna posadzić małe dęby w miejsce świerków, które przegrały walkę z suszą.

Zdjęcie przedstawia dyrektora RDLP w Poznaniu oraz Wojewodę Wielkopolskiego sadzących wspólnie sadzonkę dębu. Fot. RDLP w Poznaniu

To konkretne miejsce ma jeszcze o tyle ważny wymiar, że ponad 200 lat temu miało tu miejsce jedno z ostatnich starć wojen napoleońskich, czyli Bitwa pod Rogoźnem. Przegrana z Armią Rosyjską i zajęcie przez nią Księstwa Warszawskiego przekreśliły wtedy marzenia Polaków na odzyskanie niepodległości.

Stąd na postawionej obok miejsca sadzenia tablicy znalazł się cytat św. Jana Pawła II nawiązujący do tej historii:

 "Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stałe zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego."

Zdjęcie przedstawia grupę kilkudziesięciu osób m.in. uczniów, żołnierzy, leśników, stojących przy powierzchni, na której posadzili sadzonki dębów. Fot. RDLP w Poznaniu