Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dzień Dziecka z książką

Dzień Dziecka z książką

Wszystkim miłośnikom lasu, tym młodszym ale też i starszym, polecamy bajecznie kolorowe książki o lesie, w których świat zwierząt i roślin wykreowały znakomite poznańskie ilustratorki.

„Rok w lesie" to niezwykła opowieść o zwierzętach naszych lasów. Książka podzielona jest na 12 miesięcy, które w cyklach pór roku przedstawiają życie wybranych gatunków. Z humorem i fantazją wyrysowane leśne stwory dopracowane są w każdym szczególe, niosąc ze sobą ogromną wartość merytoryczną. Na kolejnych kartach przedstawiony został ten sam kadr lasu, wymagając od nas spostrzegawczości, logicznego myślenia, powiązania biologii i ekologii zwierząt ze zmianami fenologicznymi. Dzięki temu młody czytelnik może spojrzeć na las całościowo, jak na złożony ekosystem tętniący życiem wielu organizmów, które są ze sobą powiązane. Te poniekąd trudne zagadnienia zostały przedstawione wyłącznie w formie obrazów, pozostawiając nam dowolność interpretacji i dedukcji. Niczym Sherlock Holmes za każdym razem odkrywamy coś nowego, śledzimy podziemne życie mrówek, żuków i dżdżownic, pary sympatycznych uszatek czy dzięciołów dużych. Miłośników ssaków ucieszy wataha polujących wilków, skradający się ryś czy sympatyczny łoś. W czerwcu spojrzymy na las w nocy, odkrywając kolejne jego tajemnice. Nie zabrakło również leśniczego i aspektów edukacyjnych, związanych zwłaszcza z kodeksem prawidłowego zachowania w lesie.

O wartości tej książki decydują przede wszystkim pomysł i wykonanie - przepiękne plastyczne, dynamiczne ilustracje. To dzięki Emilii Dziubak, niezwykle uzdolnionej ilustratorce książek dla dzieci, która tchnęła życie w ten kawałek lasu na papierze. Rok w Lesie został wydany nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

O lesie z audiobookiem

Nie tak dawno swoją premierę miały również  książki Katarzyny Bajerowicz. Autorka znana jest z książek przyrodniczych dla dzieci. Nowe pozycje to „Życie lasu" oraz „Sekretne życie ptaków". Tym razem na swoich pięknych, barwnych rysunkach opowiada o życiu ptaków leśnych. Na obrazkach pojawiają się więc te pospolite, jak sójka, gil, kukułka, bogatka, żuraw czy kos ale również mniej znane np. podróżniczek, zaganiacz, mysikrólik, czy pleszka. Ptaki obserwujemy w ciągu całego roku w różnych sytuacjach i scenerii.

W „Życiu lasu" dzieci i ich rodzice mogą towarzyszyć dwóm niedźwiedzicom, Urszuli i jej córce Urszulce. Za ich sprawą widzimy, co w lesie dzieje się w poszczególnych porach roku: od wybudzenia lasu z zimowego letargu, po rozkwit wiosny, letnie uspokojenie, jesienne kolory, dźwięki rykowiska i odloty leśnych ptaków. Książkę kończą zimowe ilustracje lasu, w którym w pary łączą się zakochane dziki, kruki szukają padliny a sarny i jelenie czegoś jadalnego pod grubą pokrywą śniegu. W swoich ciepłych legowiskach śpią niedźwiedzie, borsuki, jeże i inne, mniejsze zwierzęta. Do książek dołączone zostały płyty CD, na których autorka niezwykle ciekawie opowiada o tym co dzieje się na ilustracjach. Opowiadania zostały udźwiękowione przez Tomasza Ogrodowczyka głosami przyrody.

Książeczki zostały wydane na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przez Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu.