Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Droga do Dąbrowy – nr 1 na krajowej liście dotacji – otwarta

Droga do Dąbrowy – nr 1 na krajowej liście dotacji – otwarta

Choć pogoda była barowa, mieszkańcy Pniew i okolic świętowali razem z nami. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji.

Wysłuchaliśmy koncertu Zespołu Trębaczy Myśliwskich VENATOR z Poznania, rozsmakowaliśmy się w dziczyźnie, a także poznaliśmy tajniki polowania z ptakami drapieżnymi. Na najmłodszych czekały zamki dmuchane, ścianka wspinaczkowa, strzelanie z łuku i leśne konkursy. Uczyliśmy jak zmierzyć drzewo a jak drewno w lesie. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak leśniczy odbierający drewno i odbić okolicznościową płytkę na swoim plastrze brzozy. Nie zabrakło humoru i świetnej zabawy.

Głównym wydarzeniem tego dnia było otwarcie ważnej dla mieszkańców okolic drogi łączącej Pniewy z Dąbrową.

Szkółka Leśna Dąbrowa, a zwłaszcza Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie to od lat ulubione miejsce spotkań mieszkańców Pniew i okolic. Każdego roku Ośrodek odwiedza ok 7 tys. gości. Dodatkowo jest to wygodne, często wykorzystywane przez mieszkańców połączenie z wsią Zgierzynka. Jako, że w dużej części jest ona własnością gminy, Nadleśnictwo musiało uzyskać zgodę Burmistrza na jej przebudowę. Pomysł został przyjęty entuzjastycznie i już w listopadzie tego samego roku podpisano porozumienie odnośnie inwestycji wspólnej. Warunkiem realizacji przedsięwzięcia było uzyskanie przez Nadleśnictwo dofinansowania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z projektem drogi i procedurami administracyjnymi, w czerwcu 2013r., Nadleśnictwo Pniewy złożyło wniosek o dofinansowanie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na kwotę 800 000,00 zł. Po dwóch tygodniach ogłoszono wyniki naboru, w których wniosek Nadleśnictwa Pniewy znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu wniosków, wyprzedzając tym samym 157 innych z całego kraju.

Droga o szerokości 3,5 m ma całkowitą długość 2,7 km. Na odcinku do szkółki leśnej jest drogą asfaltową. Parametry zachowane na tym fragmencie drogi sprawiają, że jej nośność porównywalna jest z nośnością autostrady. Odcinek leśny wykonany został z warstwy kruszywa. Na całej długości drogi zastosowano systemy odwodnień, a na fragmencie bitumicznym, zbudowano przepusty zabezpieczone barierami. W trosce o pieszych i rowerzystów, zainstalowano cztery gumowe progi zwalniające.

  

Koszty całej inwestycji, wielkości 1 899 602,56 zł netto, w całości spoczęły na Nadleśnictwie. Budowa drogi do Dąbrowy, była dla Nadleśnictwa niewątpliwie dużym wysiłkiem finansowym, ale jej finał napawa nas wielką dumą. Szczególnie ważna była współpraca Nadleśnictwa i gminy na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Gdyby nie chęci, zrozumienie i dobra wola obu stron, nie doszłoby do realizacji zamierzonego celu. Przebudowa drogi do Dąbrowy jest dla nas symbolem i przykładem dobrej współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi a lokalnym samorządem.