Asset Publisher
Co to jest stosówka?
Co to jest stosówka?
Czy drewno jest surowcem doskonałym? Meble, stół czy więźbę dachową raczej trudno zastąpić innym materiałem budowlanym. A co w Waszym domu jest drewniane? Zastanawialiście się? Drewno pochodzi z lasu, to surowiec ekologiczny, w pełni odnawialny i niezwykle przydatny. Zanim jednak trafi do naszego domu, musi zostać pozyskane i zerwane na odpowiednie stosy. Stąd trafi do tartaku, a potem...
Spacerując po lesie z pewnością Waszą uwagę nie raz zwróciły stosy drewna, poukładane i rozmieszczone przy duktach leśnych. To jeden z etapów przygotowania drewna do transportu. W żargonie leśnym stosy te nazywamy "stosówką".
Stosówka to potoczny zwrot, którego leśnicy używają, by opisać drewno wyrabiane przez drwali w krótkich długościach, zwykle 1,2 lub 2,5 m. Drewno takie zwykle jest surowcem powstałym z pocięcia długich kłód, które ze względu na wymiary, krzywizny i gorszą jakość nie nadają się na długie elementy konstrukcyjne wyrabiane w tartakach. Część ,,stosówki'' to po takim pocięciu pełnowartościowy surowiec użytkowy, który może stać się paletą, płytą wiórową czy meblem, część zaś, szczególnie ta ze zgnilizną, jest surowcem energetycznym przeznaczanym na opał.
Oba rodzaje surowca łączy jeden element - układa się go w tzw. stosy. Stąd pojęcie,,stosówka''. Doskonale widać to na filmie nadesłanym z Nadleśnictwa Włoszakowice, gdzie na powierzchni manipulacyjnej, czyli powierzchni drzewostanu, na której wykonuje się określone zadania gospodarcze, rozmieszczone są zarówno stosy wałków, powstałych z pocięcia długich kłód jak i same dłużyce. Dłużyce to pojedyncze sztuki wielko lub średniowymiarowego drewna okrągłego o długości od 6,1 m wzwyż.
W stosy może być również układane drewno małowymiarowe o grubości uniemożliwiającej wymanipulowanie wałka drewna średniowymiarowego, tj. do 7 cm w korze (5 cm bez kory) w grubszym końcu. Takie drewno nazywamy "gałęziówką". Czasem grubość gałęzi w grubszym końcu może być nieco większa, następuje to w przypadku braku możliwości zakwalifikowania bardzo krótkiego, silnie zbieżystego, grubszego fragmentu gałęzi do grubizny mimo, że wałki drewna opałowego w stosach można składać. Poniżej zdjęcie stosów gałęziówki.
Warto zapamiętać, iż drewno ma wiele zalet i ponad 30 tysięcy zastosowań. Wykorzystuje się je m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Drewno jest surowcem trwałym, ekologicznym i odpornym. Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie.
Czy wiesz, że:
- Drewno jest niezastąpionym surowcem, wykorzystywanym w branży stolarskiej, do produkcji okien, drzwi, stołów, podłóg oraz meblarskiej, do produkcji zarówno wysokiej klasy mebli (wykorzystujących np. lite drewno dębowe), jak i produktów „na co dzień" (do produkcji których używa się coraz bardzie popularne i modne produkty „drewnopochodne", czyli sklejki i płyty);
Więcej ciekawostek o zastosowaniu drewna w naszym vademecum gatunków
-
Polska słynie z produkcji mebli i papieru. Aż 45 mld zł warty jest roczny eksport wyrobów polskiego przemysłu drzewnego, papierniczego i meblarskiego. To 10 proc. całego polskiego eksportu. Tym samym polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe - jesteśmy 6. największym na świecie producentem mebli;
-
Lasy Państwowe pokrywają 90% zapotrzebowania na drewno polskich mieszkańców i firm. Polska znajduje się w gronie kilkunastu największych producentów drewna na świecie. Zajmuje 12 pozycję na świecie w produkcji przemysłowego drewna. Nasze drewno spełnia najwyższe wymagania techniczne i jakościowe;
- 2% PKB – tyle wypracowuje dla gospodarki sektor leśno-drzewny. Wskaźnik ten świadczy, iż sektor leśno-drzewny nie tylko daje pracę setkom tysięcy osób, ale jest też motorem inwestycji i rozwoju innowacyjnych technologii.