Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

5 czerwca 2016 r. pod hasłem: „Go Wild for Life" („Bądź dziki - dla życia"), już w ponad 100 krajach, obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Wśród nich od 18 lat znajduje się również Polska.

Od 1972 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych chciała zwrócić uwagę światowej społeczności na pogłębiające się problemy degradacji środowiska naturalnego związane z eksploatacją zasobów naturalnych, niezrównoważoną produkcją czy konsumpcją. Celem tej inicjatywy jest pokazanie znaczenia przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan.

W tym roku Światowy Dzień Ochrony Środowiska poświęcony jest walce z nielegalnym handlem gatunkami zwierząt zagrożonych wyginięciem. Tego dotyczy Konwencja Waszyngtońska CITES, która reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.

Skutkiem nielegalnego handlu żywymi organizmami jest zubożenie bioróżnorodności, mogące doprowadzić do wyginięcia najrzadszych a tym samym najcenniejszych gatunków zwierząt i roślin. W skrajnych przypadkach powodując również zachwianie delikatnej równowagi biologicznej ekosystemów, Z okazji tego dnia na świecie organizowane są liczne wydarzenia, a wśród nich konferencje oraz imprezy plenerowe, mające za zadanie przybliżyć nam problemy środowiska, a także uwrażliwić nas na piękno natury.

Projekty Lasów Państwowych na rzecz ochrony bioróżnorodności nagrodzone przez Komisję Europejską

Ten wyjątkowy dzień możemy świętować na różne sposoby poprzez zabawę i edukację na świeżym powietrzu np. w lesie. Tak też 5 czerwca zachęcamy do udziału w sportowej akcji BiegamBoLubię Lasy organizowanej na terenie RDLP w Poznaniu przez Nadleśnictwo Koło. Kolejną okazją do świetnej zabawy i świętowania może być organizowany przy Nadleśnictwo Włoszakowice oraz Stowarzyszenie Odnowy Samorządu we Wschowie Rodzinny Dzień Dziecka.

Pamiętajmy o znaczeniu przyrody i o naszej odpowiedzialności za jej stan.