Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Las story"

"Las story"

To nowy program ukazujący przyrodę leśną oraz zafascynowanych nią ludzi. Prezentujący las jako bogate źródło dóbr gospodarczych, potrzebnych współczesnemu człowiekowi.

Już od września na antenie TVP 1 rozpocznie się emisja nowej serii filmów przyrodniczych.

Cykl prowadzi para naukowców: dr Sabina Pierużek-Nowak i dr Robert Mysłajek. Pracując naukowo, równolegle tropią i obserwują zwierzęta. Wyruszają w podróż, by pokazać piękno polskich lasów i kryjące się w nich zagadki. Na swojej drodze spotkają prawdziwych ludzi lasu – oddanych swojej pracy leśników. Autorzy programu zwrócą uwagę widzów na działania Lasów Państwowych na rzecz ochrony przyrody i utrzymania lasów w jak najlepszej kondycji.

Emisja premierowych odcinków na antenie TVP 1 w każdą sobotę o godzinie 7:10 (od 6 września) i w TVP ABC w piątki o godz. 22:15 (od 12 września) oraz TVP Polonia (od października).

W pierwszym odcinku widzowie podążali tropem wilków. Niegdyś gatunek ten występował w lasach całej Polski. Pod koniec XX wieku zamieszkiwał tylko w zwartych kompleksach leśnych na obszarze wschodnim. Dzisiaj stopniowo powracają do kompleksów leśnych, zwłaszcza w zachodniej Polsce.

W odcinku wystąpił m.in. Antoni Kasprzak, fotograf, przyrodnik i leśnik, laureat nagrody Wildlife Photographer of the Year 2008, w kategorii Animal Behavior – Birds. Antoni pracuje w Nadleśnictwie Sieraków w Puszczy Noteckiej, jest podleśniczym w leśnictwie Kukułka. Ma wielki talent i szczęście do rzadkich ujęć. Potrafi jadąc przez las dostrzec świeże tropy wilka, wyjść z samochodu i po kilkuset metrach zrobić mu przepiękne zdjęcia.

 

fot. Antoni Kasprzak