Aktualności Aktualności

Układanie drewna na placach aukcyjnych

Do krotoszyńskiej aukcji zostały tylko dwa tygodnie. Drewno znajduje się już na placach ekspozycyjnych. Prace związane z przygotowaniem surowca zbliżają się do końca.

Po zwiezieniu drewna na place ekspozycyjne układa się je tak, aby kontrahenci mogli dokładnie zapoznać się z walorami każdej sztuki. Kłody są pogrupowane w losy, zwykle po kilka sztuk o podobnej jakości i wymiarach. Każdy los posiada unikalny numer. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedmiotem licytacji jest właśnie los.Poznaj historię powstania najstarszej giełdy surowca drzewnego w powojennej Polsce. Dowiedz się czym są "losy" i jak klasyfikuje się drewno

Każda sztuka leży na specjalnie przygotowanych legarach, aby nie miała kontaktu z ziemią. Dzięki temu można ją obejrzeć praktycznie dookoła. Aby kłoda nie mogła się przesunąć, zabezpiecza się ją specjalnymi klinami. Po ułożeniu na placu przycina się czoła każdej sztuki, w ten sposób usuwane są zanieczyszczenia powstałe w trakcie transportu. Barwa drewna okleinowego jest bardzo istotna dla nabywców, podobnie jak usłojenie, które można prawidłowo ocenić tylko na czystym czole. Z kory usuwa się także wszelkie zanieczyszczenia.

Po przycięciu czół i oczyszczeniu kory na każdej sztuce malowany jest niebieski znak w kształcie litery T. Nad nim znajdzie się numer sztuki, a na dole, odpowiednio długość i średnica. Obok tych cech zostanie także naniesiony znak towarowy "Dąb krotoszyński", potwierdzający pochodzenie drewna. Pierwsza kłoda w każdym losie, jest oznaczana jego numerem. Później wystarczy tylko ustawić znaki ze wskazówkami dojazdu do placów ekspozycyjnych i niezbędne oznaczenia na placach, ale to dopiero w piątek przed aukcją.

Na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn znajdują się 3 place ekspozycyjne: w leśnictwach Sokołówka i Jelonek oraz na dawnej składnicy drewna w Biadkach.

Pierwszą Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie zorganizowano 17 grudnia 1990 r. Począwszy od 1992 roku tradycyjnie organizuje się ją w każdy trzeci czwartek stycznia. Na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się najcenniejszych sztuk z drzewostanu.