Aktualności Aktualności

Drzewa niosą zdrowie!

21 marca każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Bohaterami tegorocznej edycji są drzewa w miastach i ich rola w naszym życiu.

Drzewa to prawdziwe fabryki tlenu, w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla, jeden z głównych gazów cieplarnianych, akumulując przy tym węgiel w drewnie. W upalne dni działają jak klimatyzatory ochładzając powietrze oraz filtry wyłapując zanieczyszczenia z atmosfery, dlatego warto przebywać w ich sąsiedztwie.

Drzewa to tlen

1. Las to tlen a tlen to życie. Codziennie przez nasze płuca przepływa od 60 do ponad 200 g tlenu, w zależności od naszej aktywności fizycznej

2. W lesie nasz organizm szybciej się regeneruje, zwłaszcza po ciężkich stresach czy wysiłku fizyczny;

3. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton;

4. Z 1 m2 powierzchni liściowej drzew dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu;

5. Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób;

6. Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób;

7. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna.

Zrównoważony rozwój miast to podstawa nowoczesnej strategii budowy metropolii. Prognostycy z ONZ szacują, że w 2050 r. 75% społeczeństwa żyjącego na Ziemi będzie mieszkać w miastach. W skali świata obszary te zajmują niewielką powierzchnię tylko ok 3%, niestety zużywają przy tym aż 60-80 % światowych zasobów i uwalniają znaczne ilości CO2 do atmosfery.

Dlatego architekci i miejscy planiści coraz częściej opierają swoje projekty na ekologicznych aspektach m.in celach milenijnych ONZ. Cel nr 11 zakłada zrównoważony rozwój miast i społeczności przy równoczesnej redukcji zanieczyszczeń i ubóstwa. Przyszłość budownictwa mieszkalnego oparta będzie głównie na ochronie jakości powietrza i zasobów środowiska.

Czy Wiesz, że:

  • Pierwszym wysokim drewnianym domem był Stadthaus Murray Grove w północnym Londynie, ma on 9 pięter a jego wysokość to ok 30m. Również jest to budowla energooszczędna i ekologiczna.

UWAGA KONKURS!!!

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. Odpowiedz na pytania i wygraj atrakcyjne leśne nagrody! (KLIKNIJ TUTAJ I POBIERZ PYTANIA)