Aktualności Aktualności

Powrót

Uroczyste sadzenie cisów poświęconych przez papieża Benedykta XVI

Uroczyste sadzenie cisów poświęconych przez papieża Benedykta XVI

25 lipca br. z okazji Światowych Dni Młodzieży na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie odbyło się uroczyste sadzenie cisów poświęconych w 2012 r. przez Ojca Św. Benedykta XVI.

Sadzonki pochodziły z Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka w Nadleśnictwie Syców (RDLP w Poznaniu).

"Leśnicy nam zawsze pomagają. Są z nami. To jest grupa bardzo solidna i rzeczywiście oddana Ojczyźnie i Kościołowi. Za to im dzisiaj dziękuję" – powiedział ks. kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości założenia Parku Miłosierdzia w Krakowie. Pierwsze drzewa posadzili premier Beata Szydło, członkowie rządu, leśnicy i wolontariusze.

Park Miłosierdzia posadzono 25 lipca br. na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się".
Z inicjatywą założenia parku na pamiątkę wielkiego czasu dla Krakowa, Małopolski i Polski jakim są Światowe Dni Młodzieży 2016 i spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem, wystąpili leśnicy. Miejsce pod sadzenie drzew przygotowali leśnicy z Nadleśnictw Miechów, Myślenice i Nowy Targ.  Oni zadbali także o leśną oprawę uroczystości założenia parku.

Podczas tego wydarzenia Lasy Państwowe reprezentowali Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Jan Kosiorowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Tomasz Markiewicz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Oprawę muzyczną uroczystości poprzez wykonanie sygnałów myśliwskich zapewnił zespół sygnalistów myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa.

Uczestniczący w uroczystości sadzenia drzewek Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz zaproponował, aby patronem parku został papież Franciszek. - Słyszałem, że nazywacie to miejsce Parkiem Miłosierdzia. A ja jeszcze dodam Park Miłosierdzia papieża Franciszka - podkreślił kardynał Dziwisz, nawiązując do faktu, że sanktuaria w krakowskich Łagiewnikach Bożego Miłosierdzia i świętego Jana Pawła II papież Franciszek odwiedzi podczas pielgrzymki do Polski. Kardynał podziękował leśnikom za pomoc i oddanie ojczyźnie.

Pierwsze sadzonki wiecznie zielonego drzewa, jakim jest cis pospolity (Taxus baccata L.) w Parku Miłosierdzia posadzili premier Beata Szydło i kardynał Stanisław Dziwisz. Kolejne cisy sadzili minister środowiska Jan Szyszko wraz ze swoim odpowiednikiem z Włoch, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister Beata Kempa, wojewoda małopolski Józef Pilch, wolontariusze ŚDM i leśnicy.

Sadzonki, które zostały posadzone w krakowskim Parku Miłosierdzia wyrosły z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI. Wyhodowali je leśnicy z Nadleśnictwa Syców na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Nasiona, z których wyrosły posadzone cisy pochodziły z blisko 800-letniego, najstarszego owocującego cisa w Polsce, rosnącego na terenie opactwa cystersów w Henrykowie koło Ząbkowic. Leśnicy zebrali nasiona z tego cisa i w 2012 roku, podczas ogólnopolskiej pielgrzymki leśników, zawieźli je do Watykanu, gdzie podczas audiencji generalnej papież Benedykt XVI je poświęcił. Wybór drzewa z którego leśnicy zebrali nasiona nie był przypadkowy. W 2000 roku Polskę odwiedził ówczesny kardynał Joseph Ratzinger. W ramach tej wizyty przebywał w henrykowskim opactwie cystersów, gdzie oglądał sędziwe cisy.

Po sadzeniu drzew został odsłonięty i poświęcony pamiątkowy kamień z okolicznościową tablicą. Uroczystego odsłonięcia dokonali minister Beata Kempa, minister Jan Szyszko i kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II ks. prałat Jan Kabziński.

Dwutonowy głaz w kształcie łzy, wydobyto ze stoków góry Wdżar w Kluszkowcach, położonej w paśmie przejściowym między Pieninami a Gorcami. Z wierzchołka góry o unikatowej budowie geologicznej m.in. ze względu na pokłady skały wulkanicznej – andezytu, roztacza się piękny widok na Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry, Podhale, Orawę i Beskid Żywiecki, a więc te wszystkie krajobrazy, które Ojciec Święty Jana Paweł II tak bardzo umiłował. Głaz został zwieńczony miniaturą krzyża z Giewontu.

Po oficjalnej uroczystości leśnicy przystąpili do pracy. Sprawdzili czy drzewka zostały dobrze posadzone, zabezpieczyli je osłonkami i podlali. Ze względu na wzmożony ruch pielgrzymkowy, na czas Światowych Dni Młodzieży zabezpieczyli młody park ogradzając go barierami ochronnymi. Teren parku jest patrolowany i doglądany przez straż leśną.