Aktualności Aktualności

Powrót

Kolejny "Dąb Wolności" rośnie w Koninie

Kolejny "Dąb Wolności" rośnie w Koninie

5 lipca 2014 roku Pierwsza Dama Anna Komorowska posadziła "Dąb Wolności" na skwerze przed Konińskim Domem Kultury.

Małżonce Prezydenta towarzyszyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Lasów Państwowych oraz władz lokalnych. W trakcie uroczystości został odczytany list Prezydenta Bronisława Komorowskiego podkreślający symboliczną wymowę wydarzenia.

"Dęby to piękne pomniki, bo pomniki żywe. Dlatego właśnie nasi przodkowie, najpierw marząc o niepodległości, a potem radując się z jej odzyskania w 1918 roku, w miastach, miasteczkach i wioskach sadzili dęby – jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie. Nawiązujemy w tym roku do tej pięknej tradycji i tak jak oni sadzimy Dęby Wolności. Chcemy życzyć Rzeczypospolitej, żeby wzrastała i nabierała mocy, tak jak te wspaniałe drzewa. By rozwijała się i sięgała wysoko, budząc szacunek i podziw. I wreszcie, by jej rozwój wsparty był na silnych, głęboko sięgających korzeniach tradycji i tożsamości."

Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Lasy Państwowe podjęły w 2014 roku inicjatywę sadzenia "Dębów Wolności" z okazji 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności w 1989 roku nawiązującą do spontanicznego sadzenia "Dębów Niepodległości" w latach 1918-1928, kiedy to społeczeństwo sadziło dęby jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trakcie wizyty w Koninie Małżonka Prezydenta wzięła udział w odbywającym się od 2 lipca IX Ogólnopolskim Przystanku PaT. Przedsięwzięcie jest częścią programu "Profilaktyka a Ty". Program promuje modę na życie bez uzależnień i przemocy wśród młodych osób.