Aktualności Aktualności

Powrót

Kłusownicy złapani na gorącym uczynku

Kłusownicy złapani na gorącym uczynku

Sprawne działanie służb doprowadziło w ostatnich dniach do schwytania kłusowników w Nadleśnictwie Kościan. Zastawiali wnyki w lesie i sami zostali złapani na gorącym uczynku. Znaleziono u nich prawie 100 kg nielegalnie zdobytego mięsa oraz wyrobów z dziczyzny. Teraz grozi im kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

„Od kilku miesięcy w lasach Leśnictwa Kotusz (Nadleśnictwo Kościan) znajdowane były ślady świadczące o kłusownictwie. W związku z tym Straż Leśna oraz leśniczy i podleśniczy Leśnictwa Kotusz prowadzili obserwacje w celu złapania kłusowników”, informuje nadleśniczy Nadleśnictwa Kościan Maciej Cudak.

Zdjęcie przedstawia leżącą na ziemi stertę wnyków i drutów, znalezionych przy kłusownikach. Fot. Państwowa Straż Łowiecka

Świeżo zastawione wnyki odnaleziono 9 października 2023 r. Od tego dnia Straż Leśna Nadleśnictwa Kościan, Państwowa Straż Łowiecka oraz Komenda Powiatowa Policji w Kościanie prowadziły wspólnie intensywne działania, które zakończyły się sukcesem 20 października br.

Tego dnia ujęto na gorącym uczynku dwie osoby podejrzane o kłusownictwo. Technicy kryminalistyki dokonali oględzin miejsca zastawienia wnyków i pojazdu, którym poruszali się zatrzymani.

Następnie udano się do ich miejsca zamieszkania, gdzie zabezpieczono wnyki, 75 kg mięsa i wyrobów z dziczyzny oraz urządzenia do produkcji wędlin.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego zatrzymani usłyszeli zarzuty przestępstw z ustawy Prawo Łowieckie. Odpowiedzą za zakładanie urządzeń przeznaczonych do chwytania lub zabijania zwierząt oraz nielegalnego pozyskania zwierzyny za pomocą tych urządzeń.

Kłusownikom grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Wobec obu osób prokurator zdecydował również o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu opuszczania kraju.

Zdjęcie przedstawia wnętrze bagażnika samochodowego z oznakowanymi przez policję narzędziami kłusowników. Fot. Państwowa Straż Łowiecka

„Na terenie całego kraju w ostatnich latach liczba przypadków kłusownictwa w lasach, którą odnotowaliśmy była coraz mniejsza. W ubiegłym roku w RDLP w Poznaniu ujawniono ich 8. Przypadek z Nadleśnictwa Kościan pokazuje jednak, że wciąż dochodzi do tych działań i to w zorganizowany sposób”, mówi Sławomir Kaczkowski inspektor Straży Leśnej z RDLP w Poznaniu.