Aktualności Aktualności

Powrót

Finał drugiej edycji Ale zasadził!

Finał drugiej edycji Ale zasadził!

W ubiegłą środę wraz z Wartą Poznań w ramach drugiego finału akcji „Ale Zasadził!” z poprzedniego sezonu na terenie Nadleśnictwa Konstantynowa założyliśmy nowe pokolenie lasu, sadząc łącznie 4400 drzew.

Przed startem sezonu 2020/21 Warta Poznań podjęła wyzwanie wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Ustalono, że w ramach akcji „Ale Zasadził!” za każdą bramkę zdobytą przez piłkarzy „Zielonych” do posadzenia będzie sto drzew. Wraz z początkiem 2022 roku, w którym najstarszy klub piłkarski w stolicy Wielkopolski obchodzi 110-lecie istnienia, stawka poszła w górę. Jeden strzelony gol oznaczał 110 nowych drzew, które odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka: produkują tlen i oczyszczają powietrze z metali ciężkich. 

Akcja kontynuowaliśmy również w kolejnym sezonie. Tym razem zespół zdobył łącznie 40 goli, co przełożyło się na kolejne 4400 drzew.

Zdjęcie przedstawia zawodników Warta Poznań sadzących małe dęby na uprawie w lesie. Fot. Klaudia Berda / Warta Poznań

W środę posadziliśmy je w Nadleśnictwie Konstantynowo. Dlaczego dopiero teraz? Sadzenie drzew o tej porze roku jest bardziej efektywne, gdyż gleba jest bardziej wilgotna niż w drugiej połowie maja, gdy kończy się sezon. Tym samym zmniejszamy ryzyko, że sadzonki się nie przyjmą. Uczestnicy pikniku poznali też garść informacji o drzewach, które sadzili.

- Wspólnie z Wartą Poznań zasadziliśmy drzewa w Nadleśnictwie Konstantynowo, czyli położyliśmy solidny fundament pod nowe pokolenie lasu. Do posadzenia było 4400 dębów bezszypułkowych, symboli długowieczności oraz siły - wyjaśnia Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, dr inż. Andrzej Konieczny i dodaje: - Drzewa od pokoleń fascynują ludzi, są długowiecznie i pełnią wiele dobroczynnych funkcji. Są ostoją bioróżnorodności oraz odgrywają niebagatelną rolę w kształtowaniu klimatu. Leśnicy od pokoleń pielęgnują lasy, dzięki czemu ich powierzchnia w Polsce zwiększyła się z 20% w 1946 roku do 30% w roku 2020. 

Pracy było sporo. Pierwsza łopata została wbita ok. godziny 11, ale dzięki zaangażowaniu uczestników udało się sprawnie zakończyć całą akcję nim złapał nas deszcz, który od razu zapewnił naturalne podlewanie dla sadzonek. Jednak zarówno zawodnicy pierwszego składu, wychowankowie Akademii, jak i trenerzy, ale także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 im. Ryszarda Berwińskiego, pracownicy Warta Poznań oraz ich partnera Apator Powogaz – dzielnie kopali, choć tym razem były to dołki pod sadzonki.

Zdjęcie przedstawia wychowanków Akademii Warta Poznań sadzących małe dąbki na uprawie w lesie. Fot. Klaudia Berda / Warta Poznań

Dla nas, leśników taka akcja ma świetny wymiar promocyjny, bo piłkarze są ludźmi popularnymi i są autorytetami dla kibiców. Zaangażowanie zawodników pomaga więc propagować wiedzę na temat gospodarki leśnej – mówi Wojciech Fabisiak, rzecznik prasowy w Nadleśnictwie Konstantynowo. – Jak na osoby, które nie zajmują się tym na co dzień, uczestnicy akcji bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem, jakim było posadzenie ponad 4 tysięcy drzew. Przy okazji przekonali się, że potrzeba trochę wysiłku i czasu, żeby dochować się takiego lasu. Robota została wykonana, las będzie teraz rósł, a za 7-8 lat będziemy mieli już w tym miejscu fajny młodnik.

Michał Kopczyński, doświadczony pomocnik Warty Poznań, strzelił w poprzednim sezonie jednego gola (w wyjazdowym meczu z Koroną Kielce). Ta bramka – tak jak inne – oznaczała 110 drzew do posadzenia. – To bardzo szczytna akcja i cieszymy się, że możemy z klubem uczestniczyć w tego typu inicjatywach. Zdobyliśmy w poprzednim sezonie okrągłe 40 bramek, pewnie mogło być ich więcej, wiadomo, ale i tak przełożyły się one na imponującą liczbę 4400 drzew, które były dziś do posadzenia – mówi Michał Kopczyński, który podczas akcji sadzenia drzew pracował w parze z Jakubem Kiełbem. – Można powiedzieć, że wszyscy wspólnie zrobiliśmy coś dobrego dla planety – dodaje.

Zdjęcie przedstawia grupę zawodników Warta Poznań oraz leśników. Fot. Klaudia Berda / Warta Poznań