Aktualności Aktualności

Powrót

"A Polska w lesie się narodziła", czyli związki państwa Polan z lasem...

"A Polska w lesie się narodziła", czyli związki państwa Polan z lasem...

28 września 2014 roku odbył się kolejny, V Piknik Historyczny, zorganizowany przez Nadleśnictwo Grodzisk w OSW w Porażynie. Tym razem polana przy porażyńskim pałacu była miejscem panowania państwa Polan.

Ponad 700 osób było w tym dniu razem z nami. Licznie przybyli widzowie mogli zapoznać się z rękodziełem, strojami i dawnymi potrawami. Atrakcje zapewnili członkowie Drużyny Wojów Piastowskich "Jantar" pod wodzą Witezia Alberta.

Po powitalnej fanfarze, odegranej przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich PALATIUM, Andrzej Ratajczak nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk wraz z Witeziem Albertem wybili pierwszego, okolicznościowego denara na pamiątkę tego wydarzenia. Prowadzący Pan Tomasz Kałek wyjaśnił, wszystkim przybyłym jaki jest związek 90-lecia Lasów Państwowych oraz początków Państwa Polskiego, po czym rozpoczęły się konkursy dla dzieci i dorosłych. Na zwycięzców czekały koszyki z całym ekwipunkiem dla grzybiarzy. Ponadto odbywały się inscenizacje, które pokazywały związek Polan z lasem, jako miejscem życia, wierzeń i zdobywania bogactw.

Duże wrażenie wśród przybyłych gości zrobiły pokazy walk z jedną główną - najazdem wojsk Księcia czeskiego Brzetysława na Porażyn, którego bronili z sukcesem wojowie piastowscy. Całość ubarwiał żywy i ciekawy komentarz Witezia Alberta oraz grająca w tle muzyka.