Aktualności Aktualności

Bezpieczne wakacje

Jak uchronić się przed zagrożeniami czyhającymi na nas w lesie? Jak się ubrać na leśną wycieczkę, co ze sobą zabrać, na co zwracać uwagę, poruszając się po terenach leśnych? O naszym bezpieczeństwie w lesie opowiadali podczas weekendowego festynu służb mundurowych leśnicy z poznańskiej dyrekcji.

W sobotę, 9 czerwca, na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 w Poznaniu odbyło się wydarzenie pod nazwą „Bezpieczne Wakacje”. Festyn skierowany był głównie dla dzieci, młodzieży i rodziców, którzy już za chwilkę staną przed dylematem wyjazdów wakacyjnych, wysyłając swoje pociechy na kolonie, obozy czy zielone szkoły. Niezwykle przydatne podczas wakacyjnych podróży umiejętności przekazywali strażacy, policjanci, ratownicy medyczni, żołnierze i leśnicy. Atrakcyjny program obejmował m.in. pokazy ratownicze strażaków PSP, pokazy psów ratowniczych OSP, pokazy umiejętności poznańskiej Policji, pokazy specjalistycznego sprzętu Wojska Polskiego, Służby Celnej i Żandarmerii, pokazy sztuk walki i samoobrony czy zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas wydarzenia na scenie odbywały się występy artystyczne dzieci. Dla najmłodszych zorganizowano również wiele punktów animacji i zabaw. Stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu specjalnie na tą okoliczność zostało doposażone w specjalistcyzny samochód Straży Leśnej Nadleśnictwa Kościan, przygotowany do celów ochrony przeciwpożarowej lasu. Każdy chętny uczestnik mógł zasiąść za sterami wozu i poznać jego niezwykłe wyposażenie. Nie bez przyczyny dużo w tym dniu mówiono o zagrożeniu pożarowym w lesie, zwłaszcza w kontekście obecnej upalnej pogody. Dlatego podczas leśnych wycieczek pamiętajmy nie tylko o naszym bezpieczeństwie ale dbajmy również o bezpieczeństwo lasu. Zapoznajcie się koniecznie z Leśnym Savoir Vivre, czyli turystycznym kodeksem dobrych praktyk w pigułce oraz Poradnikiem Leśnego Wędrowca.

Konkursy z zagadnień leśnych i przyrodniczych prowadzili edukatorzy z nadleśnictw Kościan i Czerniejewo: Magdalena Marchelek i Hubert Kaczmarek. Oprócz wiedzy leśnej przekazwyali praktyczne informacje podnieszące świadomości osób przebywających w lesie. Od podstawowego ubioru, mogącego nas ochronić przed kleszczami, strzyżakami i komarami, po nawigację w lesie, z wykorzystaniem słupków oddziałowych, GPS i kompasu. Zaangażowani turyści mogli się również dowiedzieć, które miejsca w pobliżu Poznania są wyjątkowo atrakcyjne krajoznawczo na weekendowy wypad za miasto czy popołudniowy spacer w lesie. Więcej informacji na ten temat w zakładce "Warto zobaczyć w wielkopolskich lasach".

Do zobaczenia na leśnych szlakach!