Europejskie Dni Ptaków

Nadchodzi jesień a wraz z nią wyczekiwane święto miłośników ptaków – Europejskie Dni Ptaków. W pierwszy weekend października (2 - 4 października 2020 r.) po raz 27. obserwatorzy  z całej Europy będą patrzeć w niebo, przeszukiwać łąki i pola, odwiedzać miejskie parki i uważnie przeglądać leśne ostępy by zobaczyć stworzenia, które kochają i podziwiają: ptaki.

Europejskie Dni Ptaków  to świetna okazja, by podzielić się swoją wiedzą o awifaunie z tymi, którzy nie znają ptaków tak dobrze, lub żeby pogłębić swoje umiejętności rozpoznawania ptaków, poznać ciekawostki z ich życia lub dowiedzieć się o zagrożeniach, które towarzyszą im w trakcie corocznych wędrówek.

Od wielu lat Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z okazji Europejskich Dni Ptaków organizuje bezpłatne, otwarte wydarzenia, w trakcie których wolontariuszki i wolontariusze dzielą się z uczestnikami swoją ogromną wiedzą o ptakach. Nauczycielki i nauczyciele  organizują dla swoich podopiecznych ptasie wyprawy, konkursy i prelekcje. Co roku w wydarzeniach związanych z EDP uczestniczy blisko 3000 osób. Dzięki wszystkim zaangażowanym osobom – organizatorom i uczestnikom – ptasie pasje fruną w świat! 

Ptakiem Europejskich Dni Ptaków 2020 została gęgawa.Gęgawa to niezwykle piękny, pełen gracji ptak. W Polsce uważana jest za ptaka lęgowego, jednak najliczniejsze stada gęgaw możemy obserwować w trakcie wiosennych i jesiennych migracji. 

Lista wszystkich wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Możecie także obserwować i liczyć ptaki samodzielnie.

PTOP oraz obserwatorzy indywidualni proszeni są o wypełnienie Szybkiego Raportu (do niedzieli 4 października do godz. 15) oraz Elektronicznej Karty Obserwacji (do 16 października 2020). Oba dokumenty będą dostępne tutaj od 30 września 2020 r.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, z którego dowiecie się wielu ciekawych faktów dotyczących  obserwacji ptaków.