Wróć do pełnej strony

Konkurs Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników OPTAL 2024

Przed nami kolejna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników. Osoby, dla których las jest inspiracją do tworzenia niepowtarzalnych dzieł sztuki już po raz trzynasty zaprezentują swoje prace oraz powalczą o cenne nagrody.

Celem konkursu jest ukazanie dorobku amatorskiego ruchu artystycznego leśników, pracowników Lasów Państwowych, parków narodowych, parków krajobrazowych, wszystkich zawodowo czynnych leśników, członków ich rodzin oraz emerytów i rencistów, a także nauczycieli i uczniów szkół leśnych.

Uczestnicy mogą wziąć udział w następujących kategoriach konkursowych: malarstwo, tkanina artystyczna, rzeźba, fotografia twórczość multimedialna, twórczość literacka.
Tematyka prac jest dowolna. Sposób wypowiedzi artystycznej uzależniony jest od inwencji i decyzji autora. W przypadku fotografii proponujemy trzy grupy tematyczne: las, praca, ludzie; fauna i flora polskich lasów; uroczyska leśne.

Prace należy przesyłać na adres Ośrodka Kultury Leśnej do 31 lipca 2024 roku (prace literackie należy przesłać do 16 czerwca 2024 roku). Posiedzenie sądu konkursowego odbędzie się do 23 sierpnia 2024 roku.

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, 27 września.

W załączeniu znajdują się szczegółowe informacje – regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia.

W dotychczasowych edycjach OPTAL-u wzięło udział blisko 600 twórców. Efektem każdego spotkania były: wystawa pokonkursowa, katalog prezentowanych prac oraz nagrody i wyróżnienia. Pierwsze spotkanie leśnych artystów, w 1988 roku, okazało się sukcesem. Zaistniała potrzeba zorganizowania kolejnej edycji, a z biegiem czasu zakres dziedzin został poszerzony o twórczość literacką i sztukę użytkową. Wydarzenie na trwałe wpisało się w kalendarz działalności Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i organizowane jest cyklicznie pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.