Staż w Lasach Państwowych

Jednostki organizacyjne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu prowadzą staże dla absolwentów szkół leśnych.

Ubiegając się o staż, wszyscy kandydaci składają w biurze RDLP (Wydział Organizacji i Kadr) następujące dokumenty:

- podanie o przyjęcie na staż (w tym adres korespondencyjny, e-mail, numer telefonu i wskazanie nadleśnictwa do odbycia stażu- preferowanego oraz co najmniej jednego alternatywnego),
- oświadczenie o nieodbywaniu stażu w Lasach Państwowych w przeszłości,

Ponadto absolwenci szkół wyższych składają:
- kopię dyplomu ukończenia studiów oraz
- zaświadczenie o ich ukończeniu (z podaniem średniej ocen z całego okresu studiów),

a absolwenci szkół średnich:
- kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej,
- kopię dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego.

 

Przez absolwenta rozumie się osobę, która w okresie 24 miesięcy od dnia określonego w świadectwie ukończenia szkoły podejmie pracę w leśnictwie, z wyłączeniem okresów zwłoki w podjęciu zatrudnienia spowodowanych korzystaniem z zasiłku macierzyńskiego, urlopu wychowawczego, udokumentowaną chorobą trwającą nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni jednak nie więcej niż 12 miesięcy, kontynuowaniem nauki na stacjonarnych studiach doktoranckich nie dłużej jednak niż 4 lata.


Wszelkie kopie dokumentów winny być uwierzytelnione. W przypadku dostarczenia dokumentów osobiście w biurze RDLP, po przedłożeniu oryginału do wglądu, uwierzytelnienie następuje bezpłatnie na miejscu.

Termin składania dokumentów przez absolwentów ubiegających się o staż upływa dnia 3 października 2025 roku.

Prosimy o zapoznanie się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania Państwa danych osobowych (w materiałach do pobrania).

Jeśli ilość kandydatów na staż przekroczy ustalony limit wolnych miejsc, przeprowadzony zostaje dodatkowy egzamin kwalifikujący. Informacja o egzaminie zamieszczona zostanie wyłącznie na stronie internetowej biura RDLP w terminie do 6 października 2025 roku.

Szczegółowych informacji dotyczących rekrutacji udziela p. Juliano Jarenczuk (Wydział Organizacji i Kadr, tel. 61 668 44 14  pokój nr 17.)

 

Materiały do pobrania

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie grudniowej akcji Choinka -19

Podsumowanie grudniowej akcji Choinka -19

Przez niemal cały grudzień strażnicy leśni wspólnie z policjantami oraz strażnikami granicznymi prowadzili akcję „Choinka-19”. Odnotowano wiele przypadków nielegalnego pozyskania stroiszu oraz pozyskania choinek

W tegorocznej akcji wzięło udział ponad 7 tys. partoli, uczestniczyło w nich niemal tysiąc strażników leśnych oraz ponad 2 tys. policjantów, strażników granicznych i pracowników straż gminnych i miejskich.


W czasie akcji przeprowadzono 4107 interwencji. Na terenach leśnych i drogach kontroli poddano 486 pojazdów i ładunków. Skontrolowano przy tym prawie 5 tys. osób.

Podczas tegorocznej akcji odnotowano 34 przypadki nielegalnego pozyskania stroiszu oraz 24 przypadki nielegalnego pozyskania choinek. W
katowickim Nadleśnictwie Olkusz zatrzymano grupę przestępczą zajmującą się kradzieżą stroiszu jodłowego.

To nie wszystko. Podobnie jak w ubiegłych latach, odkryto przypadki kradzieży drewna (aż 134) oraz kilkanaście przypadków dewastacji lub kradzieży np. infrastruktury turystycznej. Należy również wspomnieć o 102 przypadkach zaśmiecania lasu, a także 13 kłusownictwa i 132 znalezionych wnykach.

Patrole nałożyły 372 mandaty na kwotę 67 650 zł. Aż 246 przypadków, wykroczenia oraz przestępstwa, zostały skierowane m.in. do prowadzenia przez prokuraturę lub policję.


Natomiast podczas akcji w 2018 r. przeprowadzono 2673 interwencji. Skontrolowano 3733 osoby, wykryto także 12 przypadków nielegalnego wycinania choinek oraz 35 przypadków nielegalnego pozyskania stroiszu.
Efektem było także wykrycie sześciu przypadków kłusownictwa i znalezienie 141 wnyk. W statystykach Straży Leśnej ujęto także kradzież drewna i niszczenie mienia, łącznie odnotowano aż 136 przestępstw.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Od 1 kwietnia br. obowiązuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu III edycja WŁPH. Dokumenty zatwierdzono na okres 10-letni, do marca 2027 r. Plany sporządza dyrektor RDLP w Poznaniu w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa i Polskim Związkiem Łowieckim.

Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane nierozerwalnie powiązane są z koncepcją rejonów hodowlanych. Głównym celem łowieckich rejonów hodowlanych jest wdrożenie idei wielkoobszarowego planowania w gospodarce łowieckiej. Rejony hodowlane to obszary obejmujące swym zasięgiem całoroczne areały bytowania lokalnych populacji zwierzyny. Granice rejonów są wyznaczane z uwzględnieniem lokalizacji wszystkich kompleksów leśnych i naturalnych ciągów migracyjnych zwierząt.  Dla każdego rejonu hodowlanego WŁPH sporządzany jest oddzielnie.

Gospodarka łowiecka w Polsce prowadzona jest na zasadach określonych w ustawie „Prawo łowieckie", w oparciu o Roczne Plany Łowieckie i Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane.

Pierwsze historyczne WŁPH zostały opracowane w 1998 roku i obowiązywały w okresie od roku 1998 do roku 2007, czyli przez dziewięć lat – zgodnie z dyspozycją zawartą w rozporządzeniu Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Następne WŁPH  sporządzono na okres 10-letni (od 01.04.2007 r. do 31.03.2017 r.). Aktualnie powstała III edycja WŁPH na okres 10-letni (od 01.04.2017 r. do 31.03.2027 r.).

Opracowanie planów wieloletnich poprzedzone było analizą i oceną realizacji zadań wynikających z poprzedniego dziesięciolecia. Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane stanowią cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny, zawierają wiele szczegółowych danych, między innymi: wyjściowe stany inwentaryzacyjne zwierzyny z początku okresu obowiązywania, opis struktury płciowej zwierzyny grubej, opis struktury wiekowej samców zwierzyny płowej oraz docelowe liczebności zwierzyny na koniec okresu obowiązywania planów.

Nadzór nad realizacją Wieloletniego Łowieckiego Planu Hodowlanego zapewnia Koordynator Rejonów Hodowlanych.

Zawarto w nich ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego, podając liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, zamieszczono powierzchnię obszarów obsianych lub obsadzonych roślinami stanowiącymi żer dla zwierzyny (poletek łowieckich), obliczono powierzchnię zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych, ilość pasów zaporowych i ich łączną długość wyrażoną w kilometrach. Każdemu dzierżawcy i zarządcy Plan wytycza zadania polegające m.in. na gospodarowaniu lokalnymi populacjami i zagospodarowaniu obwodów łowieckich.