Nadleśnictwo Antonin. W ptasiej dolinie

Wśród wielu atrakcji, które oferuje Nadleśnictwo Antonin, trudno wybrać tą najważniejszą. Znajdą tu coś dla siebie przyrodnicy, zwłaszcza miłośnicy ptaków, turyści podążający tropem zabytkowych dworków i arystokratycznych rodów a także wszyscy sympatycy lasu korzystający z jego dóbr, bogactwa grzybów i jagód.

Nadleśnictwo Babki. Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

Mówi się, że mężczyzna w pierwszej kolejności powinien posadzić drzewo. Mimo, iż jest to najłatwiejsze z pozoru zadanie, wyznaczone przez kanon stereotypów, to czasami najzwyczajniej w świecie brakuje nam pomysłu gdzie to zrobić. Dlatego zapraszamy Was do niezwykłego lasu, tworzonego przez nas samych na gruncie wspomnień i uczuć. Mowa o Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych Nadleśnictwa Babki, w którym za szpadel może chwycić każdy, nie tylko męski potomek rodziny.

Nadleśnictwo Czerniejewo. Gdzie Mieszko i Chrobry gród budowali

Lasy nadleśnictwa Czerniejewo są nie tylko niezwykle atrakcyjne dla przyrodników, osadzone w przepięknym krajobrazie polodowcowym Parku Krajobrazowego Promno. Ale ze względu na powiązanie terenu z początkami Państwa Polskiego są również gratką dla historyków i pasjonatów naszej kultury. Planując wycieczkę w ten teren warto oprócz lornetki zaopatrzyć się również w przewodnik.

Nadleśnictwo Jarocin. Mała Białowieża, Sienkiewicz i Starorzecza

Czeszewski Las to niewątpliwie prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i turystyki. Doskonałe miejsce na wypad weekendowy samochodem czy rowerem. Czekają na Was unikalne na skalę Europy lasy, urokliwe starorzecza, mnóstwo ciekawych gatunków roślin i zwierząt a także ścieżki edukacyjne i przeprawa promem!

Nadleśnictwo Koło. Tropem polskich piramid

Czy wiedzieliście, że w Polsce są piramidy starsze od egipskich? Ależ owszem i to w naszych lasach! Megalityczne Nadleśnictwo Koło zaprasza do obejrzenia unikatowego fenomenu kulturowo-przyrodniczego.

Nadleśnictwo Konin. Pieszo przez Puszczę Bieniszewską

Nieopodal Konina położony jest najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar Nadleśnictwa, o bogatych walorach turystycznych i rekreacyjnych. To kompleks lasów w pobliżu Kazimierza Biskupiego, zwany Puszczą Bieniszewską.

Nadleśnictwo Łopuchówko. Dziewicza Góra, najwyższe wzniesienie Parku

Specjalnie przygotowane ścieżki biegowe i edukacyjne, parkingi z miejscem na piknik czy ognisko a przede wszystkim wspaniałe lasy i malownicze krajobrazy. To wszystko na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców Poznania i okolic. Zapraszamy do aktywnego spędzania czasu w lesie na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko.

Nadleśnictwo Łopuchówko. Meteoryt na wyciągnięcie ręki

W niedalekiej odległości od Ośrodka Edukacji Leśnej w Łysym Młynie, po przeciwnej stronie poligonu w Biedrusku znajduje się najwyższe wzniesienie w województwie – Góra Moraska, królująca nad Poznaniem 154 m n.p.m. Jej wyjątkowość zawdzięczamy nie tylko pięknej panoramie, roztaczającej przed nami widok na stolicę Wielkopolski, ale zdarzeniu, które miało tu miejsce 5000-3000 lat p.n.e.

Nadleśnictwo Łopuchówko. Wyprawa na przedwiosenne ranniki

Za symbol przedwiośnia uważa się kwitnące przebiśniegi. Czy rzeczywiście kwitną one najwcześniej? Okazuje się, że nie. W miniony weekend rozpoczął się spektakl żółtych baletnic, tańczących wśród leśnych wzgórz Parku w Radojewie k. Poznania. Mowa o rannikach zimowych, których łanowe kwitnienie będziemy mogli podziwiać co najmniej jeszcze tydzień.

Nadleśnictwo Łopuchówko. Rezerwat Śnieżycowy Jar

Śnieżyca rozkwitła już na dobre. W miniony weekend (18-19 marca) osiągnęła swoje optimum. Lecz dla spóźnialskich nic straconego. Ochłodzenie powinno skutecznie wydłużyć okres kwitnienia i kolejny weekend 25-26 marca również będzie dobrym czasem do jej podziwiania.

Nadleśnictwo Przedborów. W lesie z mapą i kompasem

Sport, zabawa a przede wszystkim aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Uczy nas spostrzegawczości, orientacji w terenie, korzystania z map i kompasów. To przygoda dla całej rodziny. Mowa o orienteeringu, nietypowej dyscyplinie sportowej, dzięki której możecie poznać las. Nadleśnictwo Przedborów przygotowało dla Was trasy w kilku leśnictwach. Zapraszamy!

Nadleśnictwo Sieraków. W krainie 100 jezior

Planując wypoczynek nad pięknymi jeziorami często myślimy o Mazurach. Jednak krainę jezior i lasów znajdziemy znacznie bliżej, w Nadleśnictwie Sieraków, na skraju Puszczy Noteckiej. Mieszkańcy nazywają to miejsce „krainą 100 jezior”, turystyczną krainą.

Nadleśnictwo Syców. Arboretum leśne i zaczarowany ogród

Niezwykłe kolekcje drzew, alpinarium wraz ze zbiorem roślin wodnych i chronionych, szkółka, plantacje nasienne, archiwum klonów cennych gatunków oraz „zielona szkoła" - tak w skrócie można opisać miejsce niezwykle ciekawe i obowiązkowy punkt wycieczki turystycznej odwiedzającej LKP „Lasy Rychtalskie". To Arboretum im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi Dolnej. Zapraszamy na spacer po „ogrodzie drzewnym", jak zwykli nazywać Arboretum jego stali bywalcy.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pamięci Powstańców Warszawskich

Pamięci Powstańców Warszawskich

1 sierpnia o godzinie 17:00 zawyją syreny. W ten sposób po raz kolejny upamiętnione zostaną wydarzenia z 1944 roku, gdy Warszawa stanęła do walki przeciwko nazistowskiej okupacji. Wśród powstańców byli też leśnicy, nawet z Wielkopolski.

Wraz z wybiciem godziny „W” 78 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, będące próbą odbicia polskiej stolicy z rąk hitlerowców. Miała to być również manifestacja niezłomności ducha polskiego narodu i jego woli walki o odzyskanie niepodległości w obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej. Przez długie 63 dni niedozbrojeni i coraz bardziej osaczeni powstańcy czekali na reakcję i pomoc ze strony Aliantów, która niestety nigdy nie nadeszła. Powstanie było największą bitwą II Wojny Światowej stoczoną pomiędzy regularnymi oddziałami wojska a konspiracyjnymi oddziałami Wojska Polskiego. Bohaterstwo jego uczestników, choć okupione niebotycznymi stratami, głęboko wyryło się na kartach historii Polski.

"Lasy odegrały niezmiernie ważną rolę w historii Polski. W trakcie okupacji hitlerowskiej stanowiły schronienie dla partyzantów, były też miejscem licznych walk i świadkami zbrodni popełnianych przez nazistów. Leśnicy brali czynny udział w działaniach ruchu oporu, czy to bezpośrednio walcząc w kampanii wrześniowej, czy lokalnie starając się utrudniać życie Niemcom. Niewielu wie, że w Warszawie w trakcie okupacji działała Rada Główna Leśnictwa, która w tych ciężkich czasach stała na straży polskiej przyrody i starała się, jak mogła zapewnić powojenne istnienie naszych lasów.", przypomina Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny.  

Wielkopolski Powstaniec Warszawski

Urodzony 1914 roku Felicjan Sroczyński gotowość do walki o wolność i miłość do lasu wyniósł z domu. Jego ojciec Jan uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim, był też leśniczym w majątku Żółtowskich w Czaczu.  

Zdjęcie przedstawia Felicjana Sroczyńskiego. Fot. Archiwum Andrzej Antowski

Syn kontynuował te tradycje, kończąc Państwową Szkołę dla Leśniczych w Margoninie, a następnie pracując w kolejnych Nadleśnictwach. Jego ojciec został aresztowany w 1939 roku i rozstrzelany w masowej egzekucji na rynku w Kościanie m.in. za udział w Powstaniu Wielkopolskim, Felicjanowi udało się zbiec z obozu. Przedostał się on do Puszczy Kampinoskiej, tam dalej pracował jako leśnik oraz angażował się w działalność Armii Krajowej, funkcjonując pod pseudonimem „Kosa”. Ponownie aresztowany i tym razem wymknął się spod nadzoru nazistów. Otrzymawszy papiery na inne nazwisko, kontynuował działalność w konspiracji, czego ukoronowaniem było uczestnictwo w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie dalej pracował w lasach Nadleśnictwa Kościan, Leśnictwa Reńsko. Został wielokrotnie odznaczony za swoją walkę z okupantem, jak również za oddanie na rzecz polskiego leśnictwa i myślistwa. Zmarł w 1982 roku. W tej samej leśniczówce do dziś pracuje wnuk Felicjana, Leśniczy Hubert Sroczyński.

Szef podziemnych struktur leśnych

Teofil Lorkiewicz urodzony w Pobiedziskach na terenie zaboru pruskiego w 1885 roku także należał do tej grupy Wielkopolan, która swoją pracą i oddaniem pragnęła przygotować podwaliny pod odzyskanie przez ojczyznę niepodległości. Już od czasów szkolnych angażował się w działania konspiracyjne w reaktywowanych kołach Towarzystwa Tomasza Zana. Nie przeszkodziły mu one ukończyć studiów leśnych na Akademii Leśnej w Tharandcie.

Zdjęcie przedstawa Teofila Lorkiewicza. Fot. Archiwum RDLP w Toruniu.

Swoją karierę związaną z lasami rozpoczął w okolicach Czerniejewa, po czym przeniósł się na tereny zaboru rosyjskiego. W 1919 roku po wygranej Powstania Wielkopolskiego wrócił i przejął z rąk niemieckich Nadleśnictwo Sieraków. Następnie pracował jako dyrektor kolejno gdańskiej, toruńskiej oraz poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. W dwudziestoleciu międzywojennym zajmował się odbudowaniem struktur organizacyjnych polskiego leśnictwa. Nie obeszło się także bez walki o same lasy, do której doszło w obliczu potężnej gradacji strzygoni choinówki w latach dwudziestych. Już wtedy został doceniony za swoją ciężką pracę i odznaczony w 1933 roku Złotym Krzyżem Zasługi. 

Po wybuchu II Wojny Światowej wraz z innymi urzędnikami opuścił Poznań i udał się do Warszawy, gdzie od razu rozpoczął działalność konspiracyjną pod pseudonimem „Sosnowski”. Później został mianowany na szefa podziemnych struktur leśnych. Działalność kierowanej przez Lorkiewicza Rady Głównej Leśnictwa polegała przede wszystkim na dokumentowaniu szkód lasach powodowanych przez okupanta, czy organizowaniu sabotażu np. poprzez zaniżanie zasobności drzewostanów w planach urządzeniowych. Przygotowywano także projekty ustaw i przepisów, które miały wejść w życie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Teofil Lorkiewicz został aresztowany w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego przez oddział żołnierzy niemieckich, a następnie najprawdopodobniej stracony w siedzibie Gestapo przy Alei Szucha. Brak jednak bardziej szczegółowych informacji na temat okoliczności jego śmierci, nie wiadomo również, co stało się z jego ciałem.

Poznańscy leśnicy również uczcili bohaterów, którzy zerwali się do walki w Warszawie 44’ roku, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą ich poprzedników poległych w trakcie II Wojny Światowej.

Źródło: "Lasy Doliny Obrzańskiej"  Andrzej Skibiński, „Studia i Materiały Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie”, 17, 2018, s. 83-112, pod tytułem „Teofil Lorkiewicz (1885-1944) – dyrektor konspiracyjnej Dyrekcji Lasów Państwowych czasu II wojny światowej” (przyp. Tadeusz Chrzanowski)