Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych

Na ternie RDLP w Poznaniu funkcjonuje 15 obwodów łowieckich z przeznaczeniem na Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych.

Ośrodki te są prowadzone przez następujące nadleśnictwa: Góra Śląska, Grodzisk, Karczma Borowa, Krotoszyn, Łopuchówko, Piaski, Przedborów, Włoszakowice.
Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych corocznie w celu wzbogacenia bazy żerowej i poprawienia naturalnych warunki bytowania zwierzyny wykładają znaczące ilości karmy (objętościowej, treściwej) i soli, uprawiają poletka żerowe oraz pielęgnują śródleśne łąki. Wysoki poziom zagospodarowania obwodów łowieckich jest zapewniony także dzięki dużej ilości urządzeń łowieckich takich jak paśniki, lizawki czy ambony.

 

Fot. Wojciech Błoch

Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych na terenie RDLP w Poznaniu w myśl art. 28 ustawy Prawo łowieckie, oprócz polowania realizują cele związane w szczególności z:

-    prowadzeniem wzorcowego zagospodarowania łowisk, wdrażaniem nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa,
-    prowadzenie badań naukowych,
-    odtwarzaniem populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących,
-    hodowlą rodzimych gatunków zwierząt łownych w celu zasiedlenia łowisk,
-    hodowlą zwierząt łownych szczególnie pożytecznych w biocenozach leśnych,
-    prowadzeniem szkoleń z zakresu łowiectwa.

Tekst: Jarosław Kasprzyk


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W podpoznańskiej Głuszynie powstał leśny mebel

W podpoznańskiej Głuszynie powstał leśny mebel

Kolejne warsztaty Mood for Wood już za nami! W Nadleśnictwie Babki studenci z Polski i zza granicy stworzyli, dostępną dla każdego drewnianą platformę widokową.

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów oraz młodych projektantów zainteresowanych realizacją swoich pomysłów. Podczas warsztatów studenci z pomocą uznanych architektów, projektantów oraz doświadczonych stolarzy z całego świata, projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie przeznaczone do użytku dla lokalnych społeczności.

Zdjęcie przedstawia uczestników warsztatów montujących drewnianą instalację. Fot. Archiwum RDLP Poznań

To właśnie etap projektowania - przy pomocy narzędzi partycypacyjnych - wyróżnia projekt Mood for Wood spośród podobnych warsztatów studenckich. Uczestnicy nie tylko realizują samodzielnie meble, ale decydują także całkowicie o ich formie. Dostosowują projekt do konkretnej lokalizacji, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, by poznać ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt, zobligowani są do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców. Następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały, z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje.”- mówi jedna z koordynatorek projektu Mood for Wood Maria Dondajewska.

Zdjęcie przedstawia jednego ze studentów pracującego przy tworzeniu drewnianej instalacji. Fot. Archiwum RDLP w Poznaniu


Tegoroczna 10 edycja projektu pod hasłem „Let’s play” odbyła się w Poznaniu w dniach 21.07 - 1.08.2022. Jej uczestnikami byli studenci i młodzi projektanci z Polski, Niemiec, Czech oraz Francji.

W ramach ich działań powstało 5 mebli miejskich odpowiadających na potrzeby mieszkańców.
Cztery meble dedykowane różnym aktywnościom plastycznym i muzycznym powstały w Ogrodzie Jordanowskim nr 1 w Poznaniu (Dzieciniec pod Słońcem).

Z kolei grupa prowadzona przez znanego warszawskiego architekta Karola Szparkowskiego stworzyła platformę widokową przy Głuszynie we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Babki. Celem instalacji jest umożliwienie użytkownikom korzystającym z pobliskiej ścieżki, by mogli przysiąść, odpocząć i chłonąć otaczający to miejsce las.

"Już po raz drugi mam okazję brać udział w tych wyjątkowych warsztatach w Polsce. Na co dzień studiuję architekturę na Uniwersytecie w niemieckim Cottbus. Uważam, że to wskazane przez leśników miejsce jest idealne, o czym świadczą odwiedzający nas podczas budowy mieszkańcy"-informuje Edi student 4 roku architektury z Uniwerystetu w Cottbus.

Zdjęcie przedstawia drewnianą instalację postawioną przy lesie. Fot. Archiwum RDLP Poznań

Była to już trzecia z kolei odsłona projektu we współpracy z nadleśnictwami poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. Pierwsza instalacja powstała w Radojewie (Nadleśnictwo Łopuchówko) i utworzyła bramę wejściową na Kokoryczowe Wzgórze. W zeszłym roku uczestnicy warsztatów zbudowali punkt obserwacji ptaków na Kobylimpolu (Nadleśnictwo Babki), niedaleko dobrze znanego poznaniakom Stawu Browarnego.

Projekt realizowany jest przez SARP Poznań oraz Stowarzyszenie Punkt Wspólny we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu.